Почетна / Телевизија / ТВ Емисии / МТМ со документарци за необичноста на звукот, јахтите и аутизмот

МТМ со документарци за необичноста на звукот, јахтите и аутизмот

МТМ и останатите локални телевизии продолжуваат со емитување на нови документарци за секојдневни обични и необични теми со кои се среќавање, дознаваме, истражуваме, размислуваме…

Најголемата приватна јахта во светот чини околу 600 милиони евра. Сите тие мегаломански јахти на богатите бараат многу средства за одржување, па така персоналот, дизелот и сервисирањето чинат околу десет милиони евра годишно. Овие мега јахти се дизајнирани и опремени од врвни архитекти, како Филип Старк.

И токму овие големи јахти ќе ни ги прикаже Прва Скопска МТМ во среда (22 април) во 19.40  часот. Запознајте го норвешкиот дизајнер на бродот Еспен Оеино, кој има искуство и знаење за тоа што навистина значи овој луксуз. Во барањата на неговите клиенти е вклучена рампа за слетување со хеликоптер, па дури и лична подморница на бродот. Заедно со дестинациите како Монако, Мајами и Дубаи, сопствениците на јахти неодамна почнаа да се упатуваат кон повеќе авантуристички локации, како Арктичкиот океан.

Во свет исполнет со видливи стимули, човековото слушање е потценето, заклучува “Звуци, музика и бучава”, интересна документарна емисија на МТМ која ќе се емитува во четврток (23 април) во 19.40 часот и 22.15 часот.

„Mind Beats“ ги посетува истражувачите, музичарите и различните луѓе кои сметаат дека поинаку размислуваат за звукот и поинаку слушаат. Овој документарец опфаќа лак од еволутивната анализа до прашањето за функцијата што треба да ја има увото ако човештвото некогаш ја напушти земјата. Прогресивните музичари како Алва Ното или Симон Џонс зборуваат за своите искуства, а ги гледаме и искуствата на глувите деца за нивниот начин на контакт со музиката, преку нови научни техники.

Исто на 23 април, во 17.50 часот ќе се прикаже “Живот со аутизам”. Документарниот филм на Дојче Веле го следи Маркус во траење од една година и ни покажува како е да се живее со аутизам.

„Повеќето луѓе не го сфаќаат тоа, дури и моите родители мислат дека е лошо. Не сакам да бидам нормален и дел од стадото. Сакам да живеам како што сакам“ – кажува Маркус. Маркус живее во Дуизбург во западна Германија. Неговиот дом е целосно преполн со играчки, вклучувајќи бучни жаби активирани со движење, пеење на песни од Елвис Присли и имитирајќи лут снежен човек.

И покрај неговиот аутизам, тој им дозволува на луѓето да се приближат. Кои се знаците и симптомите на аутизмот? Како се однесуваат луѓето со аутизам? – се само дел од прашањата што ќе ги одговори емисијата на Прва Скопска МТМ.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Детектор“ на политичките (не)вистини со нови емисии на Сител

Нова сезона од истражувачко дебатната емисија на телевизија Сител. Секоја недела во 15.15 часот ќе …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!