Почетна / Филм / Француската биографска драма за „Молиер” на Водици на Телма

Француската биографска драма за „Молиер” на Водици на Телма

19 јануари, петок, ден Водици, 16.15 часот, Телма телевизија

22-годишниот Жан-Батист Покелен, познат и како Молиер, сè уште не е писател кој историјата го препознава како татко и вистински мајстор на комичната сатира, автор на „Мизантропот и Тартуф“ и драматург што ќе се рангира покрај Шекспир и Софокле. Далеку од тоа. Тој е всушност пропаднат актер. Неговата Илустриус театарска трупа, основана претходната година, е во стечај.

Прогонуван од доверителите, Молиер е фрлен во затвор, ослободен, а потоа брзо повторно затворен. Кога затворениците конечно го пуштиле да си оди, тој исчезнува.
Во 1657 година, драматургот/актерот Молиер, кој доби театар во главниот град од страна на кралот, се враќа во Париз по турнејата низ кралството Франција со неговото друштво играчи. Еден ден, една млада дама го замолува да ја следи до смртната постела на нејзината мајка…

Тринаесет години претходно, Молиер веќе води трупа, но скрши и е фрлен во затвор. За среќа, неговиот долг го покрива Monsieur Jourdain, богат човек кој сака да му помогне да ја извежба драмата во еден чин што ја напишал со цел да ја заведе убавата, млада вдовица, Селимен. Бидејќи Журден е оженет со Елмир и е „угледен“ татко на две ќерки, неговата замисла мора да остане тајна, па Молиер е воведен во куќата како Тартуф како свештеник.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Недела, 23 јуни на Телма, 22.15 часот | Воениот трилер „Ѕидот“

За време на војната во Ирак, наредникот на штабот на американската армија Шејн Метјус е …

error: Содржината е заштитена!