Почетна / Телевизија / Канал 5 телевизија го тужи Советот на Европа за сериозна клевета

Канал 5 телевизија го тужи Советот на Европа за сериозна клевета

Канал 5 поднесе тужба за клевета против Советот на Европа, заради спорниот извештај на Европската комисија против расизам и нетолеранција каде медиумот е посочен дека користи говор на омраза. За ваквите тврдења, директорот на Канал 5, Иван Мирчевски вели дека не е обезбеден никаков материјален доказ.

Тој посочи дека Канал 5 во ноември минатата година побарала, но не добила правна заштита или реакција од министерството за надворешни работи, а исто така не добиле никаков одговор и кога регирале до канцеларијата на Советот на Европа во Скопје.

извор до веста

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Сител ги намалува репризите на турски серии – воведува нови содржини

Сител телевизија воведува премиерни содржини во текот на скоро целиот ден. Па така, моментално е …

error: Содржината е заштитена!