Почетна / Телевизија / ИНРЕКОМ: Колку македонскиот јазик е заштитен на странските телевизии

ИНРЕКОМ: Колку македонскиот јазик е заштитен на странските телевизии

Во време кога политичките напирања се во однос на македонскиот јазик, дали е признаен или не или пак дали е заштитен или не, како и усвоениот нов предлог – Закон за употреба на македонскиот јазик од страна на Владата и проследен до Собранието, Институтот за развој на електронските комуникации – ИНРЕКОМ, спроведе анализа на состојбата со странските ТВ канали и платформи кои нудат видеа на барање, како и истражување на перцепциите и ставовите на корисниците, со цел да се види дали и колку македонскиот јазик е доволно застапен на странските телевизиски канали и платформи за да биде заштитен.

Целосната анализа прочитајте ја ТУКА.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

ИНРЕКОM: Додворувачки владини измени на законот за медиуми

Институтот за развој на електронски комуникации – Инерком Скопје смета дека најавените измени и дополнувања …

error: Содржината е заштитена!