Почетна / Серии / Фото | „Game of thrones“ и „Чернобил“ доминираа на наградите ЕМИ

Фото | „Game of thrones“ и „Чернобил“ доминираа на наградите ЕМИ

На свеченото 71. доделување на „Еми” наградите во Лос Анџелес, за најдобра драма е прогласена ТВ  серијата „Игра на тронови”.

И покрај измешаните критики за финалето на една од најпопуларните серии на сите времиња, „Игра на тронови“ по четврти пат беше прогласена за најдобра драма и го собори сопствениот рекорд од 2015 година со 12 освоени награди од исто така рекордни 32 номинации.

“Game of thrones” и “Chernobyl” беа главните фаворити и сериите кои освоија најмногу награди на гламурозните доделувања на статуетки за најдобрите во светот на сериите. За најдобар телевизиски филм беше одбран “Black Mirror: Bandersnatch” на Нетфликс, а “Last Week Tonight With John Oliver” на HBO за најдобро ток шоу.

Во продолжение и победниците во најинтересните категории :

Најдобра комедија

 • Barry
 • Fleabag
 • The Good Place
 • The Marvelous Mrs Maisel
 • Russian Doll
 • Schitt’s Creek
 • Veep

Најдобра драма

 • Better Call Saul
 • Bodyguard
 • Game of Thrones
 • Killing Eve
 • Ozark
 • Pose
 • Succession
 • This Is Us

Најдобра мини серија

 • Chernobyl
 • Escape at Dannemora
 • Fosse/Verdon
 • Sharp Objects
 • When They See Us

“Симпсонови” е најдобра анимирана серија и за оваа година, а “Чернобил” освои и награди за најдобро сценарио и режија на мини серија.

Најдобар главен актер во комедија

 • Anthony Anderson, Black-ish
 • Don Cheadle, Black Monday
 • Ted Danson, The Good Place
 • Michael Douglas, The Kominsky Method
 •  Bill Hader, Barry
 • Eugene Levy, Schitt’s Creek

Најдобра главна актерка во комедија

 • Christina Applegate, Dead To Me
 • Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs Maisel
 • Julia Louis-Dreyfus, Veep
 • Natasha Lyonne, Russian Doll
 • Catherine O’Hara, Schitt’s Creek
 • Phoebe Waller-Bridge, Fleabag

Најдобар спореден актер во комедија

 • Stephen Root, Barry
 • Henry Winkler, Barry
 • Anthony Carrigan, Barry
 • Alan Arkin, The Kominsky Method
 • Tony Shalhoub, The Marvelous Mrs Maisel
 • Tony Hale, Veep

Најдобра споредна актерка во комедија

 • Sarah Goldberg, Barry
 • Sian Clifford, Fleabag
 • Olivia Colman, Fleabag
 • Betty Gilpin, GLOW
 • Kate McKinnon, Saturday Night Live
 • Alex Borstein, The Marvelous Mrs Maisel
 • Marin Hinkle, The Marvellous Mrs. Maisel
 • Anna Chlumsky, Veep

Најдобар главен актер во драмска серија

 • Jason Bateman, Ozark
 • Sterling K. Brown, This Is Us
 • Kit Harington, Game of Thrones
 • Bob Odenkirk, Better Call Saul
 • Billy Porter, Pose
 • Milo Ventimiglia, This Is Us

Најдобра главна актерка во драмска серија

 • Emilia Clarke, Game of Thrones
 • Jodie Comer, Killing Eve
 • Viola Davis, How to Get Away with Murder
 • Laura Linney, Ozark
 • Mandy Moore, This Is Us
 • Sandra Oh, Killing Eve
 • Robin Wright, House of Cards

Најдобар спореден актер во драмска серија

 • Jonathan Banks, Better Call Saul
 • Giancarlo Esposito, Better Call Saul
 • Alfie Allen, Game of Thrones
 • Nikolaj Coster-Waldau, Game of Thrones
 • Peter Dinklage, Game of Thrones
 • Michael Kelly, House of Cards
 • Chris Sullivan, This Is Us

Најдобра споредна актерка во драмска серија

 • Gwendoline Christie, Game of Thrones
 • Lena Headey, Game of Thrones
 • Sophie Turner, Game of Thrones
 • Maisie Williams, Game of Thrones
 • Fiona Shaw, Killing Eve
 • Julia Garner, Ozark

 

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Белгиската верзија на познатата „La casa de papel“ на Сител по полноќ

Од понеделник до петок во 00.30 часот на Сител место “Тhe Librarians” ќе се емитува …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!