Почетна / Телевизија / Документарец за папата Јован Павле II на Велика сабота на Сител

Документарец за папата Јован Павле II на Велика сабота на Сител

Оваа сабота, Велика сабота, на еден ден пред големиот христијански празник, Сител телевизија ќе емитува документарна програма за папата Јован Павле Втори, човекот кој создаде историја. Познат како папа на Римокатоличката црква кој владеел 27 години во Ватикан.

Се смета за прв папа кој не потекнувал од Италија, затоа што Јован е родум Полскаи  во годините пред падот на комунистичкиот режим во централна и источна Европа, го поддржуваше синдикалното движење „Солидарност“, кое во Полска се спротивставуваше на владеачкиот режим.

Животот и делата на папата на 27 април во 16.30 часот на Сител во документарецот “Јован Павле II, папата кој создаде историја”.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

ААВМУ: Прекршочни за телевизиите ако емитуваат ППР со малолетници

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги со мониторингот на изборното медиумско претставување од кампањата …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!