Почетна / Uncategorized / Документарец на Телма за последните битки на кралицата Елизабета

Документарец на Телма за последните битки на кралицата Елизабета

Кралицата Елизабета Втора е веќе легенда. На 94-годишна возраст, оваа угледна прабаба можеше да размислува за своето заслужено пензионирање, но, тоа е сосема спротивно, сè до нејзината смрт, непоколебливо продолжи да ја плете епската приказна за нејзиното 70 годишно владеење, најдолго во историјата на британската монархија.

Во последните години, таа не беше поштедена од ништо. Сепак, кралицата на Обединетото Кралство ги преброди сите бури, ги заобиколи сите опасности и се издигна над сите разочарувања. Овој документарец ја раскажува приказната за последните борби на кралицата Елизабета.

Несреќна серија на настани започна со сообраќајната несреќа на принцот Филип во јануари 2019 година. Зад воланот на автомобилот беше сопругот на кралицата, на возраст од 97 години, кој налета на возило во кое се превезуваа две жени и едно бебе. Не само што принцот Филип за малку ќе го загубеше животот, туку згора на тоа, тој беше и виновен за сообраќајката. И покрај контроверзите кои почнаа да се развиваат, и покрај барањата на неговата сопруга – наредбите на кралицата, старецот одби да се откаже од возењето и два дена по несреќата се врати зад воланот.

Второто искушение за кралицата беше неуспешниот обид на Борис Џонсон да изнуди Брегзит без договор. Во летото 2019 година, новиот британски премиер ја убеди кралицата Елизабета Втора да го суспендира Парламентот за да може да предизвика Брегзит и покрај противењето на членовите на парламентот. Невидена политичка криза го потресе Кралството. Демонстрантите кои ги преполнија улиците на Лондон ја обвинија кралицата за соучество. И на крајот на септември, Врховниот суд на Обединетото Кралство прогласи дека декретот потпишан од нејзиното височество е незаконски.

Третата епизода од оваа серија несреќи беше падот од милоста на принцот Ендру, најмладиот син на кралицата. Една од жртвите на милијардерот американски педофил Џефри Епштајн јавно го обвини принцот Ендру дека трипати ја злоставувал во 2001 година, кога имала само 17 години. Во ноември 2019 година, верувајќи дека може да го прикрие скандалот, принцот Ендру зборуваше на телевизија, негирајќи сè, од почеток до крај. Неговата линија на одбрана, која беше некохерентна и крајно арогантна, ги убеди луѓето дека тој е виновен. Бесна, кралицата Елизабета беше принудена да го избрка сопствениот син од кралското семејство.

Последното судење со кое се соочи кралицата беше нејзината разделба од нејзиниот внук, принцот Хари. Кралицата Елизабета многу се потпираше на бракот на Хари и Меган, американска актерка од мешана раса, за да го подобри имиџот на круната во Велика Британија и ширум светот. Но, младата, гламурозна двојка не можеше да го издржи притисокот на таблоидите и на почетокот на 2020 година избра да замине во егзил во Холивуд. Ова беше страшен удар за кралицата која избра да ги отстрани сите кралски титули на Хари.

Отфрлање, скандали, Брегзит и осаменост. Кралицата Елизабета Втора се исправи пред сето ова. Издржлива. Непоколеблива. Незапирлива.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Британскиот хит „Slumdog Millionaire“ премиерно на МРТ 1

Петок (29 септември 2023), 21:05 часот, прв канал на МТВ „Милионер од гетото“ е приказна …

error: Содржината е заштитена!