Почетна / Филм (страна 5)

Филм

Секоја недела во 22 часот – македонски игран филм на Наша ТВ

–Иако е донесено законско решение со кое Агенцијата за Филм има обврска сите новосоздадени дела да им ги отстапи без надомест на сите телевизии кои имаат концесија, за жал македонските телевизиии, (скоро па никогаш) не емитуваат македонски филмови – објави Наша ТВ. НАША ТВ во соработка со Агенцијата за филм …

Повеќе »

Јигит од „Забрането јаболко“ е геј во петочниот филм на Квир кино

На 11 септември со почеток во 19 часот, а во рамките на Денови на квир кино во Кинотека на Македонија ќе се прикаже “Lawyer”, литваниски филм од оваа година Кога еден успешен адвокат ќе почне да забележува колку му е празен монденскиот живот, почнува да запаѓа во криза на средните …

Повеќе »

„Добредојдовте во Чеченија“ во четврток на Skopje Film festival 2020

„Добре дојдовте во Чеченија“ е американски документарен филм од 2020 во режија на Дејвид Франс, кој зборува за убиствата на хомосексуалците во Чеченија и кој ја имаше својата премиера на Санденс, а беше прикажан и на Берлинскиот филмски фестивал. Филмот следи група активисти кои го ризикуваат својот живот за да …

Повеќе »

Нов простор на Инстаграм за филмски новости и српски ТВ откритија

Најновите информации и вести за домашните канали во Србија од сега на едно место. Инстаграм профилот на TV PLUS ќе ве информира за сите новости поврзани со домашните емисии, серии но и странски содржини кои ќе се прикажуваат на телевизиите во соседството. Освен TV Plus, ТВ Пакет започнува соработка и …

Повеќе »

Филмски викенд на Телма со аргентински, италијански и ирски продукции

петок (7 јуни 2020), 22.15 часот – “Arthur” (2011) Во овој нов поглед на класичната приказна, Расел Бренд одново ја открива улогата на симпатичниот милијардер Артур Бах, неодговорен шармер а кој, за да не западне во неволи, отсекогаш се потпирал на две нешта: неговото неограничено богатство и добрата интуиција на …

Повеќе »

Филмовите за Тарзан, Петар Пан и кунг-фу мајсторот, оваа седмица на Телма

недела (12 јули 2020), 22.15 часот – The Colony (2015) Дејствието на приказната се одвива во Чиле 1973 година и раскажува за очајна потрага на една млада жена по нејзиното момче кое е грабнато и одведено во злогласната колонија Дигнидад. Од оваа секта никој никогаш не побегнал. Драмата е базирана …

Повеќе »

Викенд на Алфа со македонските филмови „Пресуда“ и „Истрел“

И овој жежок јунски викенд, следува домашно кино на Алфа со класици од македонската кинематографија. Во сабота во 15.50 часот ќе се потсетиме на “Големата вода”, македонски филм од 2004 година, во режија на Иво Трајков. Главните улоги во филмот ги играат Сашо Кекеновски, Маја Станковска, Митко Апостоловски, Мето Јовановски …

Повеќе »

„Црвениот коњ“ и „Големата вода“ во викенд прајмтајм на Алфа

Во сабота (20 јуни 2020-та), во ударниот термин на Алфа следува македонски филм за поддршка и афирмација на македонската кинематографија и историја. “Црвениот коњ” e многукратно наградуван домашен филм, во режија на Столе Попов, а според сценарио на Столе Попов и Ташко Георгиевски. Главните улоги ги играат: Бата Живоиновиќ, Сабина …

Повеќе »

Италијанска комедија, канадски трилер и романси на Телма

сабота (20 јуни 2020), 19.15 часот – Manuale d’am3re (2011) Италијанска романтична комедија за три љубовни двојки и неочекуваните пресврти во нивните животи со Моника Белучи и Роберт Дениро во главните улоги. сабота (20 јуни 2020), 22.15 часот – Bel Canto (2018) Позната сопранистка (Џулијан Мур) патува во земја со воена …

Повеќе »

Лето 2020-то на МРТ 1 со играни филмови, секој ден во прајмтајм

Наместо репризните емитувања на “Преспав” и “Френдс”, од сега на првиот канал на Македонската телевизија ќе се емитуваат американски филмови, по еден секоја вечер во 21.15 часот. понеделник (15 јуни 2020) – “The crash” (2017) Замислете го хаосот од хакерскиот напад кој ги руши насилните банкарски системи, најстабилните влади и …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!