Почетна / Филм / Храбра

Храбра

22-ри јуни


Храбра
Режија: Марк Ендру (Ratatouille, Бренда Чепман The Prince of Egypt)
Сценарист: Марк Ендру
Улоги: Кели Мекдоналд, Џули Волтерс, Били Коноли, Ема Томпсон, Крег Фергусон, Стив Пурчел, Кевин МекКид
анимација


 

Мерида вешто се служи со лакот и стрелата, а покрај тоа е и ќерка на кралот Фергус и кралицата Елинор. Импулсивна и одлучна сама да го крои својот животен пат, таа им пркоси на старите обичаи кои се свети за земјосопствениците – огромниот лорд Мекгафин, набушениот лорд Мекинтош и мрзеливиот лорд Дингвал. Мерида со своите постапки предизвикува хаос и бес во кралството, а кога ќе ѝ се обрати за помош на старата вештерка, таа ќе се вовлече во уште поголема неволја – проклетството. Настапувајќи злото, ќе ја натера Мерида да сфати што значи вистинска храброст, да ја раскине клетвата, пред да биде предоцна.

 

 

 

DarkShadow | ТВ Пакет


МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Премиерно | Акционен трилер со Брус Вилис (2022) петочки на Телма

Човек вмешан во тројното убиство на три холивудски старлети започнува своја истрага. Како помош ангажира …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!