Почетна / Серии / Полициски истраги во финскиот процедурал „Северна ѕвезда“ на Телма
Српски, британски, мексикански, француски, германски, норвешки ... сите серии на Телма се репризираат

Полициски истраги во финскиот процедурал „Северна ѕвезда“ на Телма

Полициска работа, бокс и семеен живот во Лапонија. Марија Пудас, поранешна светска шампионка во бокс, истражува злосторства со нејзиниот партнер Саму Пајала во Лапонија.

Животот на срдечното и малку хаотично семејство на Марија се менува кога таткото на Марија, Еско добива напад и се открива дека има долгови од 500.000 евра. За да го спаси семејството, Марија решава да се врати во рингот уште еднаш, а за да се реши ситуацијата, важна е само победата.

Марија го сака своето семејство и се радува кога си тера мајтап со сопругот и децата секој ден. Хуморот е нејзиниот начин да ја балансира нејзината тешка, исцрпувачка работа. И покрај мрачните злосторства кои Марија ги истражува, серијата е оптимистичка и топла. Секоја епизода од серијата се фокусира на еден случај кој ќе биде решен во текот на епизодата.

Рованиеми е дом на ски-центарот Оунасваара, Санта Земја и Арктичкиот круг. Атракциите носат многу туристи од Финска и странство и го прават Рованиеми меѓународен град. Рованиеми е мешавина од туристички центар, жив универзитетски град и егзотичен див север. Место каде се среќаваат различни светови и човечки приказни.

Портретираните ликови и секојдневните предизвици што ги доживуваат се универзални и препознатливи низ целиот свет. Сепак, серијата е многу повеќе од стандардна крими серија додека ги следиме судењата и неволјите на едно современо лапонско семејство.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Прајмтајм на Телма со данската криминалистичка серија „ДНК”

Истражителот од Кпенхаген, Ролф Ларсен, е во потрага по киднапирана девојка со необична бенка на …

error: Содржината е заштитена!