Почетна / Филм / Италијанска и политичка комедија во филмската недела на Телма

Италијанска и политичка комедија во филмската недела на Телма

сабота (4. април 2020), 19.15 часот – Poveri ma ricchi (2016)

Сто милиони евра веројатно се сто милиони причини да се биде среќен. Семејството Тучи ќе разбере дека и не е се така забавно во светот на богатите.

Не смеете да ја пропуштите една од најпопуларните италијански комедии на Фаусто Брици со актерите Кристиан Де Сика, Енрико Брињано, Лучиа Окон.

сабота (4. април 2020), 22.15 часот – Our brand is crisis (2015)

Кога кандидатот за претседател е контроверзен и има темни дамки од минатото а жедта за власт е голема, потребна му е неверојатно добра кампања за да стигне до целта. Оскаровката Сандра Булок е дел од политичката комедија на Дејвид Гордон Грин.

Филмот се темели на документарниот филм на Рејчел Бојнтон од 2006 година и е фокусиран на Боливија, односно на тогашното користење на американските стратегии на политичките кампањи на поранешните советници на Бил Клинтон – Џејмс Карвил и Стен Гринберг.

недела (5. април 2020), 22.15 часот – Journal 64 (2018)

Данска крими мистерија во која двајца градежни работници доаѓаат до шокантно откритие, три мртви тела, но и едно празно столче за кое не се знае кому му било наменето? Сите траги водат до една институција… но, ќе откријат ли Карл и Асас што се крие зад целата мистерија?

понеделник (6. април 2020), 23.15 часот – How to be single (2016)

Постои прав пат да се биде соло, лош пат да се биде соло, и тогаш…тука е Алис. И Робин. Луси. Мег. Том. Давид. Њујорк е полн со осамени срца кои ја бараат својата соодветна половина, да се има љубовна конекција, љубов за една вечер или нешто во средина.

Некаде помеѓу пишувањето пораки и излегување за една вечер, она што сите соло луѓе имаат е дека треба да научат како да бидат соло во Свет полн со разни дефиниции на љубов. Спиење наоколу во градот што никогаш не спие никогаш не бил толку забавен.

вторник (7. април 2020), 23.15 часот – The Gallows (2015)

Дваесет години по ужасна несреќа за време на училишна игра во мал град, учениците имаат неуспешен обид да ја одбележат годишнината од трагедијата и наскоро откриваат дека некои работи е подобро да останат такви какви што се. Американски хорор на Ворнер Брос.

среда (8. април 2020), 23.15 часот – Get hard (2015)

Џејмс незнаењето може скапо да го чини, и уште поскапо доколку го учи некој кој не знае ништо. За да стане вистински маж, деновите се броени!

Кога милионерот Џејмс Кинг е обвинет за измама и поврзан за Сан Квентин, тој се обраќа на Дарнел Луис да го подготви за живот позади решетки.

четврток (9. април 2020), 23.15 часот – In the heart of the sea (2015)

Во зимата 1820 година, големиот брод за лов на китови од Нова Англија, Есекс, беше нападнат од нешто никој не можеше да поверува: кит со огромна големина и речиси сетилото за одмазда.

Оваа морска катастрофа ќе го инспирира Херман Мелвил да ја напише „Моби Дик“. Но, таа прикажува само половина од приказната. “Во срцето на морето”, ги открива ужасните последици на преживеаните членови на екипажот од средбата со китот и нивната борба да останат живи.

Пркосејќи им на бурите, глад, паника и очај, мажите ќе ги доведат во прашање нивните најдлабоки верувања, од вредноста на нивните животи до моралноста на својот занает, додека нивниот капетан бара насока на отворено море, а неговиот прв потчинет сеуште настојува да го улови големиот кит. Интересна авантура на Телма во четврток навечер, по “Бесрамници”.

петок (10. април 2020), 22.15 часот – Fahrenheit 11/9 (2018)

Приказна за патот на Доналд Трамп до неговото прогласување за американски претседател во 2016 година. Документарецот е на режисерот – оскаровец Мајкл Мур, кој во филмот поставува две прашања. Како се случи ерата на Трамп и како може да се излезе од неа?

Не ни се потребни молитви во овие моменти, потребно ни е делување. Во војна сме за враќање на нашата држава“, рекол Мур на премиерата на својот филм на филмскиот фестивал во Торонто.

Дани | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Отворен повик за 13. издание на Фестивалот за кратки филмови (BBB)

Balkans Beyond Borders (BBB) ги повикува македонските млади режисери да ги пријават своите филмови на …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!