Почетна / Серии / Алфа ќе емитува уште една српска серија, емитувана веќе на Сител

Алфа ќе емитува уште една српска серија, емитувана веќе на Сител

“Ја бранев младата Босна” сега станува “Адвокатот на атентаторот”

Од 2 март (сабота) во 20 часот на Алфа ТВ ќе започнеа српската мини серија “Адвокатот на атентаторот” во 4 продолженија. Серијата е снимена по материјал на филмот од страна на РТС, а по сценарио и режија на Срѓан Кољевиќ. Во главните улоги ќе ги гледате Nikola Rakočević, Vuk Kostić, Nebojša Glogovac и Vaja Dujović. Серијата веќе се емитуваше на Сител пред неколку години, преведена како “Ја бранев млада Босна” исто како и “Ранетиот орел”, која сега повторно се емитува на Алфа.

28 јуни, 1914 година, Гаврило Принцип и неговите другари, млади момци кои сонуваат за слобода, ќе извршат атентат врз пресолонаследникот на Австроунгарската империја, Франц Фердинанд. Сите ќе бидат осудени на смртна казна и сите ги чека макотрпен судски процес, во кој за пресудата е однапред одлучено.

На судењето кое следи, нив ќе ги брани младиот правник Рудолф Цистлер кој поради одбраната на младобосанците, ќе наиде на револт и гнев од многумина. Откако ќе ги запознае момците обвинети за убиството и ќе ги спознае и сфати нивните мотиви и потреби, самиот бранител ќе се соочи со најголемата емотивна драма и ќе го прифати најголемиот ризик во својот живот. Од негов агол ќе го пратите целиот судски процес за прочуениот сараевски атентат.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Руските „Татковци“ во потера по терористи во нова викенд серија на Сител

Дванаесет средношколски одбојкарки се киднапирани додека се враќаат во Москва по натпреварот на Кипар каде …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!