Почетна / Живот / Маринела Солди – управувачки директор на Дискавери за Ј. Европа

Маринела Солди – управувачки директор на Дискавери за Ј. Европа

 

Дискавери ги распредели бизнис операциите и лидерските позиции

 

Дискавери комуникејшнс ја трансформира својата структура на регионалните бизниси низ Европа, Средниот Исток и Африка (ЕМЕА), за да консолидира својата позиција како глобален лидер на забавната програма за сите видови екрани и услуги, и да креира средина која ќе го оптимизира бизнисот додека се насочува кон нови полиња на раст. Одлуката е веднаш ефективна и Кејша Кајли е именувана за претседател и управувачки директор за ЕМЕА регионот.

 

 

Како дел од новите операции, Кајли го најави новиот лидерски тим за Дискавери ЕМЕА вклучувајќи ги овде одговорностите за Маринела Солди и Џејмс Гибонс кои ќе и бидат подредени во новата структура.

 – Маринела Солди ќе ја преземе проширената улога како главен администратор за стратегии на ЕМЕА и управувачки директир за Јужна Европа. Солди ќе продолжи да ја води својата успешна работа за слободно емитување на претплатничките канали и дигиталните сервиси со локалните менаџерски тимови во Италија, Шпанија, Франција и Португалија.

 

 

Дополнително, таа ќе ја креира и води новата корисничко однесување и развој на производ функција, како и организација на содржината за ЕМЕА и Дискавери Нетворкс Интернејшнал. Оваа проширена улога ќе му дозволи на нејзиниот иновативен дух, стратегиско размислување и креативното водство да продре подлабоко во организацијата.

Солди помогна Дискавери Италија да се трансформира од ексклузивно претплатничка телевизија во мулти платформнен медиа плеер. Дискавери има 7% учеството на ТВ пазарот во Италија правејќи го трет по големина  национален броадкастер и веќе гради важен потрошувачки стриминг сервис преку Dplay производот.

 

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Четири главни теми на претстојната конференција за е-трговија

Петок, 11 ноември е датумот резервиран за 5. јубилејно издание на најголемиот настан за е-трговија …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!