Почетна / Забава / Евровизија / Евровизија | Македонија настапува во 2. полуфинале

Евровизија | Македонија настапува во 2. полуфинале

 

Денеска се извлече ждрепката за тоа која земја во кое полуфинале ќе се најде и во која половина од вечерта.  Повторно како и лани се погоди во едно полуфинале да има дури четири балкански земји, но овој пат за наша несреќа, Македонија не е меѓу нив. Таа се најде во второто полуфинале, со единствено очекување гласови од Бугарија, Романија и Албанија. Да се надеваме дека МТВ ќе ја одбере вистинската песна со која ќе може да очекуваме гласови и од другите земји.

Шведската радио телевизија и официјално го претстави логото и слоганот за Евровизија 2013. која ќе се оддржи во Малме. Околу тоа што претставува пеперутката во логото, официјалниот веб-сајт на Евровизија посочува дека има над илјада различни видови на пеперутки, но сите тие се наречени под едно име. Баш така е и Евровизија – еден силен идентитет, со богата разноликост на нации. Ако работиме заедно, можеме да постигнеме се – ние сме една целина.

 

„We are one“

 

*црвена боја (во првата половина)
*зелена боја (во втората половина)

ПОЛУФИНАЛЕ 1: 14.05.2013
Данска
Хрватска
Украина
Холандија
Австрија
Словенија
Естонија
Русија

Литванија
Србија
Ирска
Белорусија
Кипар
Црна Гора
Белгија
Молдавија

ПРАВО НА ГЛАС:
Велика Британија, Италија, Шведска

ВТОРО ПОЛУФИНАЛЕ: 16.05.2013
Латвија
Азербејџан
Малта
Исланд
Сан Марино
Македонија
Финска
Бугарија

Израел
Норвешка
Албанија
Унгарија
Швајцарија
Грузија
Грција
Ерменија
Романија

ПРАВО НА ГЛАС:
Шпанија, Германија, Франција

 

 

 

Боби Китанов | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евровизија 2020

Македонската Радиотелевизија со известување до граѓаните на Македонија : По извршената анализа на досегашните учества …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!