Почетна / МК Сцена / Елена Велевска: „Јовано, Јованке“ е бугарска песна… (?)

Елена Велевска: „Јовано, Јованке“ е бугарска песна… (?)

 

Пу, пу, не важи – Елена ја повлече изјавата

 

 

Македонската фолк пејачка Елена Велевска од неодамна стана ексклузивец на “Пајнер” и бугарската телевизија Планета. Почна да снима нови песни за бугарската телевизија и да има свои настапи во соседна ни Бугарија, како и да гостува и да дава интервјуа. И во едно такво интервју за Планета, Велевска објаснува дека во Австралија се пејат многу од бугарските песни, меѓу кои и “Јовано, јованке” и “Кажи, кажи, облаче ле бело”. Gledy ја пренесе нејзината изјава, а ние нивното видео :

 

 

По објавата на видеото, Елена Велевска на нејзиниот ФБ профил се извини до Македонците, велејќи дека погрешно се изразила.

– Тврдам и стојам зад тоа дека “Јовано Јованке”, “Кажи,кажи облаче ле бело” се македонски песни, препеани и во Бугарија и се пеат на секој настап – изјави Елена.

 

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Нова песна на Елена Ристеска и италијанскиот диџеј Dj Sparadise

Соработката помеѓу италијанскиот диџеј Дј Сперадајз и Елена се роди пред повеќе од година дена, …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!