Почетна / Забава / Престижните музички награди „Греми“ со директен пренос на МТВ 1

Престижните музички награди „Греми“ со директен пренос на МТВ 1

 

Од CBS на МТВ 1 – најголемите музички награди “Греми”

 

 

На 12 февруари (недела) кон понеделник во 2 часот по полноќ, МТВ 1 ќе емитува пренос од најновото 59. издание на престижните награди Греми и тоа директно од Стејплс центарот во Лос Анџелес. Бијонсе, Адел, Ријана, Џастин Бибер, Алиша Кис, Бруно Марс, Дрејк, Џон Леџенд, Металика се само дел од нонимираните во 84 категории за најдобри музуички остварувања за минатава година. Најмногу номинации има Бијонсе и тоа во 9 категории, а веднаш зад неа се Дрејк, Ријана и Канје Вест со по осум.

 

 

Албум на годината:

25 — Adele
Lemonade — Beyoncé
Purpose — Justin Bieber
Views — Drake
A Sailor’s Guide To Earth — Sturgill Simpson

Песна на годината:

“Formation” — Khalif Brown, Asheton Hogan, Beyoncé Knowles & Michael L. Williams II, songwriters (Beyoncé)
“Hello” — Adele Adkins & Greg Kurstin, songwriters (Adele)
“I Took A Pill In Ibiza” — Mike Posner, songwriter (Mike Posner)
“Love Yourself” — Justin Bieber, Benjamin Levin & Ed Sheeran, songwriters (Justin Bieber)
“7 Years” — Lukas Forchhammer, Stefan Forrest, Morten Pilegaard & Morten Ristorp, songwriters (Lukas Graham)

 

 

Најдобар Поп албум:

25 — Adele
Purpose — Justin Bieber
Dangerous Woman — Ariana Grande
Confident — Demi Lovato
This Is Acting — Sia

 

 

Најдобра поп – соло изведба:
“Hello” — Adele
“Hold Up” — Beyonce
“Love Yourself” — Justin Bieber
“Piece By Piece (Idol Version)” — Kelly Clarkson
“Dangerous Woman” — Ariana Grande

Најдобра поп дует изведба:

“Closer” — The Chainsmokers Featuring Halsey
“7 Years” — Lukas Graham
“Work” — Rihanna Featuring Drake
“Cheap Thrills” — Sia Featuring Sean Paul
“Stressed Out” — Twenty One Pilots

 

 

Најдобар традиционален поп албум:

Cinema — Andrea Bocelli
Fallen Angels — Bob Dylan
Stages Live — Josh Groban
Summertime: Willie Nelson Sings Gershwin — Willie Nelson
Encore: Movie Partners Sing Broadway — Barbra Streisand

Најдобра рок изведба:

“Joe (Live From Austin City Limits)” — Alabama Shakes
“Don’t Hurt Yourself” — Beyoncé Featuring Jack White
“Blackstar” — David Bowie
“The Sound Of Silence” — Disturbed
“Heathens” — Twenty One Pilots

Најдобра рок песна:

“Blackstar” — David Bowie, songwriter (David Bowie)
“Burn the Witch”  —Radiohead, songwriters (Radiohead)
“Hardwired” — James Hetfield & Lars Ulrich, songwriters (Metallica
“Heathens” — Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots)
“My Name Is Human” — Rich Meyer, Ryan Meyer & Johnny Stevens, songwriters (Highly Suspect)

 

Најдобар рок албум:

California — Blink-182
Tell Me I’m Pretty — Cage The Elephant
Magma — Gojira
Death Of A Bachelor — Panic! At The Disco
Weezer — Weezer

Алтернативна музика

Најдобар албум :

22, A Million — Bon Iver
Blackstar — David Bowie
The Hope Six Demolition Project — PJ Harvey
Post Pop Depression — Iggy Pop
A Moon Shaped Pool — Radiohead

 

 

R&B музика

Најдобра R&B изведба:

“Turnin’ Me Up” — BJ The Chicago Kid
“Permission” — Ro James
“I Do” — Musiq Soulchild
“Needed Me” — Rihanna
“Cranes in the Sky” — Solange

Најдобра R&B песна:

“Come and See Me” — JPartyNextDoor Featuring Drake
“Exchange” — Bryson Tiller
“Kiss It Better” — Rihanna
“Lake By the Ocean” — Maxwell
“Luv” — Tory Lanez

 

 

Најдобар урбан албум:

Lemonade — Beyoncé
Ology — Gallant
We Are King — KING
Malibu — Anderson .Paak
Anti — Rihanna

Најдобар R&B албум:

In My Mind — BJ The Chicago Kid
Lalah Hathaway Live — Lalah Hathaway
Velvet Portraits — Terrace Martin
Healing Season — Mint Condition
Smoove Jones — Mya

Најдобра рап изведба:

“No Problem” — Chance The Rapper Featuring Lil Wayne & 2 Chainz
“Panda” —Desiigner
“Pop Style” — Drake Featuring The Throne
“All The Way Up” — Fat Joe & Remy Ma Featuring French Montana & Infared
“That Part” — ScHoolboy Q Featuring Kanye West 

 

 

Best Rap/Sung Performance:

“Freedom” — Beyoncé Featuring Kendrick Lamar
“Hotline Bling” — Drake
“Broccoli” — D.R.A.M. Featuring Lil Yachty
“Ultralight Beam” — Kanye West Featuring Chance The Rapper, Kelly Price, Kirk Franklin & The-Dream
“Famous” — Kanye West Featuring Rihanna

Најдобра рап песна:

“All The Way Up” —Fat Joe & Remy Ma Featuring French Montana & Infared
“Famous” —Kanye West Featuring Rihanna
“Hotline Bling” —Drake
“No Problem” — Chance The Rapper Featuring Lil Wayne & 2 Chainz
“Ultralight Beam” — Kanye West Featuring Chance The Rapper, Kelly Price, Kirk Franklin & The-Dream

 

 

Најдобар рап албум:
Coloring Book — Chance The Rapper
And the Anonymous Nobody — De La Soul
Major Key — DJ Khaled
Views — Drake
Blank Face LP — ScHoolboy Q 
The Life of Pablo — Kanye West

За прв пат водител на најголемото музичко шоу во Америка ќе биде мултиталентираниот Џејмс Горден.

 

 

Греми награда инаку е признание од Националната академија за запис на звукот и уметностите на Соединетите Американски Држави со цел да се признаат изворедните достигнувања во музичката индустрија. Годишната церемонија се одликува со настапи на познати изведувачи, а некои од наградите кои се од голем интерес се презентирани во телевизиска церемонија која има голема гледаност.

 

 

Овие награди се еквивалентни на наградата „Еми“ за телевизија, наградата „Тони“ за сценски изведби и наградите „Оскар“ за филмови.

Првата церемонија на „Греми“ се одржала на 4 мај 1959 година, а била одржана во чест на музичките достигнувања од страна на изведувачите во 1958 година.

 

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Концертот на Парни Ваљак во СЦ Јане Сандански презакажан за ноември

Поради одредени реновации кои салата СЦ Јане Сандански ќе ги преземе започнувајќи од 10ти мај, …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!