Почетна / Филм / Учителот

Учителот

 Филм на Пол Томас Андерсон.
Еден од фаворитите за Оскар 2013.
Еден од најочекуваните филмови за Оскаровската сезона.

ви го претставуваме:

УЧИТЕЛОТ
Премиера: 14. септември 2012.

Режија: Пол Томас Андерсон (Magnolia, There Will Be Blood)
Сценарио: Пол Томас Андерсон
Улоги: Филип Сејмор Хофман, Џоакин Феникс, Ејми Адамс, Лаура Дерн, Ембир Чајлдерс, Џеси Племонс

 

 

Харизматичниот интелектуалец Ланкастер Дод (Филип Сејмор Хофман) создава религиска организација (скиентологија) по Втората светска војна. Фреди Кел (Феникс) станува негова десна рака, но како што надежта почнува да стекнува страст, Фреди се наоѓа себе прашувајќи се за вербата на системот и неговиот ментор. Дејството е сместено во 70-те години од минатиот век во „послевоен период кога постоеше огромна количина на надеж, но и многу мртви тела во позадина“. За овој филм режисерот вели дека сепак се фокусирал на љубовната приказна на двајца машки главни јунаци.

Џони Гринвуд, членот на Radiohead, повторно е задолжен за изнворедната музика во филмот, откако веќе соработуваше со Пол Томас во еднакво фантастичниот „There Will Be Blood“.

 

 

 

DarkShadow | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Канадска, француска и шведска драма викендов на Телма

петок (5 ноември 2021), 22.40 часот – “Everything gone green” Капиталистичка канадска комедија која го …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!