Почетна / МК Сцена / Споменик ќе добие и Гоце Арнаудов

Споменик ќе добие и Гоце Арнаудов

Споменик ќе добие и Гоце Арнаудов

 

Нови споменици ќе се постават во Струмица, од кои еден во чест на познатата македонска фолк легенда Гоце Арнаудов, јавува Кирилица.

 

Арнаудов ќе добие спомен-обележје поради придонесот за афирмација на градот Струмица и афирмација на македонската народна и новосоздадена песна. Исто така, општина Струмица ќе постави три нови спомен обележја со кои ќе се изразува почитта и грижата на граѓаните на општина Струмица за зачувување на споменот за нив и нивните дела.

„Станува збор за споменик на жртвите од пожарот на 23. јули 2012. година, браќата Пено Стојанов и Блажо Стојков од Рич, Митко Ѓоргиев од Струмица и Војо Гркљанов од Вељуса. Според информациите, споменикот ќе биде дело на познатиот светски скулптор од Русија, Григориј Потоцки, а неофицијално, според првичните разговори, споменикот ќе биде поставен на ридот покрај „двата пата“, каде се случи трагедијата, пишува СтрумицаНет.

Споменик во Струмица ќе добие и Јуриј Гагарин, првиот руски и светски космонаут што на 12. април во 1961. година прв ја прелетал Земјата.

 

 

Martin M. | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Видео | Бојана Скендеровски со преработка на „Море сокол пие“

Пејачката Бојана Скендеровски на овој голем ден Илинден ги почасти Македонците со нејзиниот најнов проект, …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!