Почетна / МК Сцена / Видео | Тамара ја утна химната, социјалните мрежи „зовреа“

Видео | Тамара ја утна химната, социјалните мрежи „зовреа“

На синоќешната прослава на Дeнот на нeзaвиcностa на САД, 4 Јули, што се одржа во дворот на американската амбасадата во Скопје, Тамара Тодевска беше избрана да ја испее македонската химна. И го стори тоа, во своја верзија, од која го исфрли стихот „Гоце Делчев, Питу Гули, Даме Груев, Сандански“, кој во последната официјална верзија на химната од 1991 година се повторува двапати.

За скандалот реагираa илјадници граѓани на социјалните мрежи, но и Обединетата македонска дијаспора ОМД, која побара извинување од Амбасадата на САД.

Live from the official ceremony of the U.S. Independence Day celebration at the U.S. Embassy in North Macedonia. Thank you to contacts and friends for joining us this evening.

Gepostet von U.S. Embassy North Macedonia am Mittwoch, 3. Juli 2019

Настапот на овогодишната евровизиска претставничка која воедно настапи и на Парадата на гордоста, овојпат беше дочекан со низа негативни реакции на социјалните мрежи. На граѓаните не им е јасно зошто не се пеела официјалната верзија на химната.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Лешочки Фолк фест 2021 во пресрет на Голема Богородица

Во петок на 27.08.2021 г. во 20ч. во пресрет на големиот православен празник Голема Богородица, …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!