Почетна / Филм / За „Св. Кирил и Методиј“, МТВ 1 со ТВ премиера на „Исцелител“

За „Св. Кирил и Методиј“, МТВ 1 со ТВ премиера на „Исцелител“

Македонскиот филм „Исцелител“ оваа недела во 21:30 часот на МТВ 1, не пропуштајте!

Македонскиот филм „Исцелител“ оваа недела во 21:30 часот на МТВ 1, не пропуштајте!

Gepostet von МРТ1 Промо am Freitag, 22. Mai 2020

 

Македонскиот филм од 2017-та година – “Исцелител” со ексклузивна премиера на 24 мај (недела) во 21.30 часот на МРТ 1.

Од својата премиера досега, филмот освои 15 меѓународни награди и се прикажа на 52 светски фестивали, од кои три беа од А категорија. Наградите кои ги освои дебитантскиот долгометражен филм на Ѓорче Ставрески се :

1. Best Film Award, Balkan Survey – Thessaloniki Film Festival, 2017
2. Special Mention for Script – Bruxelles Mediterranean Film Festival, 2017
3. Best International Feature Film Award – Santa Barbara Film Festival, 2018
4. Special Mention, Balkan Competition – Sofia Film Festival, 2018
5. Best Film Award – Bergamo Film Meeting, 2018
6. Special Mention – Francofilm Rome, 2018
7. Best Film Award – Aubagne Film Festival, 2018
8. Best Debut Film – Let’s CEE, Vienna, 2018
9. Cineplexx Distribution Award, special mention – Let’s CEE, Vienna, 2018
10. Best Film Audience Award – Festival international du Film de Nancy, 2018
11. Best Screenplay Award – ODA, Tetovo, 2018
12. Silver Palm Award – Mostra De Valencia, 2018
13. Best Director Award – Mostra De Valencia, 2108
14. Best Film Award – Mac Film, Fest, 2018
15. Best Debut Film – Tirana Film Festival, 2018

Филмот зборува за еден механичар од железничко депо, кој немајќи пари да купи лекови, му дава на татко му колач направен од украдена марихуана за да му ги ублажи болките од рак, меѓутоа е притиснат од криминалците кои си ја бараат дрогата назад и соседите-душкала кои во него гледаат нова надеж, исцелител.

Благој Веселинов, Анастас Тановски, Аксел Мехме во филм на Фрагмент филм – Македонија во копродукција со ГРААЛ.

 

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Пирс Броснан и Гај Пирс во трилерот „Spinning man” во сабота на Телма

сабота, 13 април 2024 година, Телма ТВ, 22.15 часот – Филозофија на убивањето Еван Бирч …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!