Почетна / Филм / „Специјално васпитање“ и „О покојнику све најлепше“ за викенд на К5

„Специјално васпитање“ и „О покојнику све најлепше“ за викенд на К5

Проблематичното минато и неизвесната иднина ги врзува сите нив на едно место – Казнено-поправен дом во кој во потрага по своето место под сонцето мораат да минат воспитен процес. Лечиќ, Славко Штимац, Љубиша Самарџиќ и Беким Фехмиу во југословенскиот филм “Специјално воспитување” (1977) во сабота (16 мај 2020) на Канал 5 телевизија во 20.45 часот.

Филмот е снимен кон крајот на 1976 година, а премиерно беше прикажан во 1977 година на Филмскиот фестивал во Пула, каде освои голем број неофицијални награди, додека Љубиша Самарџиќ ја освои Златната арена за машка епизодна улога за неговата улога како полицаец Цане. Овој филм некогаш беше најпопуларен и најпродаван филм на Марковиќ и беше прикажан во над 50 земји.

Во недела, во истиот термин од 20.45 часот уште едно дело од југословенската кинематографија на Канал 5, “О покојнику све најлепше”.

По смртта на претседателот на селскиот народен комитет на едно село, следејќи го непишаното правило, Сè најдобро за починатиот, училиштето во селото го добило своето име.

За разлика од починатиот, новиот претседател, Радиша Брзак, прави напори да го вклучи селото во процес на индустријализација на земјата од стагнација и сиромаштија.

Тој наидувана жесток отпор, но со строга примена на „суптилните“ методи на Сталин и со поддршка на неколку власти, тој успеа да ги претвори селаните во работничка класа и да воспостави диктатура на пролетаријатот во селата.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Одберете го вашиот омилен филм

  За сите љубители на одлични филмови, каналот посветен на холивудски хитови, омилени евергрини и …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!