Почетна / Серии / Само на Телма продолжува втората сезона од српскиот хит „Беса“

Само на Телма продолжува втората сезона од српскиот хит „Беса“

Втората сезона од популарната мафијашка драма стартува на Телма, веднаш по завршетокот на првата сезона.

Еден од главните мотиви и двигатели на заплетот на втората сезона го носи судирот на модерното и традиционалното, т.е. доаѓањето на ново време и на нови генерации кои не се држат до традицијата и дадениот збор.

Втората сезона започнува три години подоцна во Естонија, каде Урош Периќ и неговото семејство се во програмата за заштита на сведоци откако сведочеа против „наркобосот“ Дардан Бериша. Сведочењеѕо на Урош го однело Дардан во затвор, а Петрит Кочи станал висок функционер на Интерпол.

Дардан е во затвор, а основачот на кланот Скендер Бериша е мртов. Синот на Дардан, Дритон се враќа на Балканот со намера да го преземе семејниот бизнис. Неговиот главен мотив е одмаздата, а Урош го смета за виновновен за смртта на неговата сестра и предавството на неговиот татко.

Конфликтот татко-син избива бидејќи Дритон ја занемарува традицијата и ги ги отфрла наредби на татко му. Ја прекршува заклетвата (Беса) и го организира атентатот на семејството Периќ во Естонија.

Урош ќе преживее и ќе се врати на Балканот за да открие кој ги убил неговите најблиски и да се одмазди.

Од понеделник, 14 ноември на Телма телевизија продолжуваат премиерните нови епизоди од омилената српска крими серија “Беса”. Хит серијата ексклузивно на Телма со втора сезона во 22.15 часот.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Сопругата на Џејсон од „Тим специјалци“ му ја простила аферата

Дејвид Бореаназ веќе пет години ги забавува телевизиските обожаватели како Џејсон Хејс ака Браво 1 …

error: Содржината е заштитена!