РЕКЛАМИРАЈТЕ СЕ ОВДЕ

Последни новости

Жанко З’ш со познатите фолк ѕвезди во нова меана на ТВ Сонце

Нова телевизиска меана во која домаќин е Жанко – З’ш. Македонска музика, хумор и забава се спецификите на ова ново телевизиско музичко шоу, кое ќе се прикажува секоја недела на кабловската ТВ Сонце. Учество ќе земат најголемите македонски ѕвезди: Елена Велевска, Сузана Гавазова, Анета Мицевска, Стојне Николова, Сани… и многу …

Повеќе »

Стојне и пријателите во музичко шоу во недела во 16 часот на Алфа

Фолкерката Стојне заедно со нејзината продукција “Мојсо” подготвив музичко шоу за сите оние кои ја сакаат нејзината, македонската музика. Гости на пејачката во емисијата ќе видат Ѓоко Таневски, Дамјан Стојановски, Мишел Трајковски, Влатко Китаноски, Тони Јанкулоски, Бобан Мојсовски, Идает Сејфулов, Ален Рамчевски, Џељо Дестановски, Јане Рафајловски и Филип Нуневски, како …

Повеќе »

Видео | Јапонски оперски пејач ја отпеа познатата „Земјо македонска“

Врвниот јапоснки оперски пејач, Казухиро Котецу е вљубеник во Македонија и македонската песна. Тој на својот Јутуб канал редовно изведува македонска народна музика, а има илјадници прегледи од нашинци кои се воодушевени од неговите изведби. Последната преработка на македонска песна е на познатата „Земјо македонска“ за чија изведба, немаме зборови. …

Повеќе »

Видео | Промовирана македонската песна за Евровизија 2021

„Here I stand“ е македонската песна за избор на Евровизија за 2021 година, испеана од Васил Гарванлиев. Песната е работена според мелодија и текст на самиот Васил, а за аранжманот и продукцијата се погрижија Борче Кузмановски и Давор Јордановски. Изминатиов период, тим на МРТ во соработка со РТС работеше на …

Повеќе »

Државните ТВ на Македонија и Бугарија со меморандум за соработка

Јавните сервиси Македонската радио телевизија и Бугарската национална телевизија потпишаа меморандум за разбирање, со којшто на реципрочен начин ќе разменуваат вести, детски, музички, забавни, културни и образовни програми, а чија цел е да се развиваат пријателски односи и заемно корисна билатерална соработка. Директорите на јавните сервиси на двете земји велат …

Повеќе »

Почнаа пак со репризите – руската „Адмирал“ на МТМ во 10.50 наутро

Руската мини мелодрама “Адмирал” репризно на прва скопска МТМ, од понеделник до петок во 10.50 часот наутро. Историската “Адмирал” е вистинска приказна за кариерата и љубовта на најпознатиот руски офицер Александар Колчак кој се борел против Болшевиците по Октомвриската револуција. „Обично телевизиската верзија е нус-производ на филмот, a телевизискиот филм …

Повеќе »

Видео | Кој треба да реагира за тоа што Нова С вметнува погрешен титл?

Демек ставиле титл и ги почитуваат законите? Правата за емитување и реемитување програма во земјата се уште се толкуваат на различни начини од различни центри, во зависност од тоа на која група oд интерес им припаѓаат. Без разлика на тоа, постојат кабловски телевизии со права за кабелско емитување на содржини …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!