ТВ БИЛБОРД МТМ

Последни новости

Овие филмови се на репертоарот на Телма од 6. до 13. февруари 2021

ПРОГРАМСКА ШЕМА НА ТЕЛМА ТВ ЗА ПЕРИОДОТ ОД 06.02 2021 – 12.02 2021 САБОТА Телма ТВ 06.02.2021 07:00 Teлма клуб – забавна емисија(р) 07:45 Телма клуб – продолжува 08:30 Метео 08:35 Телма Амбуланта – емисија за здравство (р) 09:20 Топшоп – Студио Модерна 09:50 Tелма клуб – забавна емисија(р) 10:35 …

Повеќе »

Шпанската мелодрама „Велвет“ по трет пат се емитува на Телма

Дека се работи за една од најквалитетните светски продукции, нема дилема. Но, дали една национална телевизија треба да си дозволи во тек на сезона да емитува повторно реприза на веќе прикажана серија? Тоа го прави Телма, која уште еднаш реши да ја репризира шпанската драма за модната куќа “Велвет”. Секоја …

Повеќе »

Во Јапонија отворена првата гостилница за луѓе што се сами со чашката

Во Јапонија, поточно во градот Хакодате е отворена првата гостилница за луѓе што претпочитаат да бидат сами со себе и со чашката… Повеќето кафулиња во Јапонија се наменети за групни посети – друштво или колеги. Луѓето кои претпочитаат само ладно пиво, на пр., сега ќе имаат свое место за да …

Повеќе »

Битолскиот Музеј промовира десет видеа на знаковен јазик

Завод и Музеј-Битола промовира 10 нови видеозаписи на знаковен јазик од постојаната поставка на таа национална установа. Станува збор за проект со наслов „Ние во Музеј“, поддржан од Министерството за култура. –Новите десет видеа со знаковен јазик се од големо значење, а тоа го констатираа и присутните ученици и професор …

Повеќе »

Која телевизија реши да ја рециклира најуспешната серија на А1 ?

“1001 ноќ” е првата турска надсинхронизирана серија, емитувана во Македонија, која постигна неповторлива гледаност и незапаметена популарност, носејќи се рамо до рамо со мега хитовите “Касандра” и “Клон”. Новелата остана запаметена по главните актери Онур и Шехерезад, но особено се сеќаваме на неа и по уникатните актерски доајени кои ги …

Повеќе »

По две емитувања на ТВ 24, комедијата „Гранд“ сега и на локалните

Повторно репризи на руски емитувани серии на МТМ и останатите регионални телевизии ширум земјава. По Благороднички, Бригада, Кум, Хотел Русија, следна во редот репризи е руската хумористична серија за “Хотелот Гранд”, чии две сезони беа претходно два пати емитувани на ТВ 24. На скопска МТМ ќе се емитува секоја сабота …

Повеќе »

Филхармонија со „Фанфари за еден пријател“, посветен на маестро Ѓумар

Филхармонија денеска ќе го одржи концертот „Фанфари за еден пријател“ посветен на маестро Саша Николовски-Ѓумар (1966-2017) со почеток во 20 часот. Диригент на концертот е Габриел Бебешелеа, а програмата содржи дела од Копланд, Дика, Гуно, Шмит, Штраус и  македонскиот композитор Ангел Спироски. На концертот „Фанфари за еден пријател“ ќе се …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!