Почетна / Филм / Култниот филмски серијал „Тесна кожа“ за викенд смеа на Сител

Култниот филмски серијал „Тесна кожа“ за викенд смеа на Сител

Никогаш доста за југословенскиот хумор кој судејќи по бројките на гледаност е еден од омилените за македонските гледачи. По емитувањето на музичките комедии со Лепа Брена, од 3 август, Сител ќе ве потсети и на уште еден популарен филмски серијал од времето на бивша Југославија. Четири дела на “Тесна кожа” во 17.20 часот и тоа на 3 август (сабота), 4 август (недела), 10 август (сабота) и 11 август (недела).

Главните улоги на референтот Мита и неговиот директор Среќко Шојиќ им беа доделени на Никола Симиќ и Милан Гутовиќ, кои со своите ликови влијаеа да “Тесна кожа” стане најгледаниот филмски серијал во историјата на Југославија, а како резултат на тоа да биде снимена и серијата “Бела лаѓа” која достигна исто така голема гледаност во Србија, Македонија, Црна Гора и БиХ.

сабота (3 август) – прв дел

Згодите и незгодите на Мита започнуваат со секојдневната гужва која му се случува и дома и на работа. Најмладиот син сонува за поволна Хонда, постариот е апсолвент, а ќерката е во безуспешна потрага по работа. Секој го бара своето, а неговата мала плата не е доволна за сето тоа. Згора на тоа, на работа цвета корупција и владее општи хаос. Од тесната кожа, само спортската прогноза му помага да се извлече.

недела (4 август) – втор дел

Ако во првиот дел гостува Лепа Брена, тука музичка точка ќе има Сузана Перовиќ. Овојпат, Пантиќ и Шојиќ влегуваат во една збрка со Турчин поради идејата да се гради хотел за турските граѓани. На крајот, и референтот и директорот завршуваат зад решетки, секој од свои причини.

сабота (10 август) – трет дел

Една случајно најдена ташна со девизи ќе направи карамбл во домот и на работа кај Мита Пантиќ. Што ќе сака тој да направи со тие пари, а што директорот Шојиќ? Неочекуван пресврт ќе донесе изненадување кај сите.

недела (11 август) – четвртти дел

Синиша Павиќ, Љиљана Павиќ и Милан Живковиќ го пишуваат сценариото и за последниот дел во кој музичко гостување ќе има Снеки. Авантурите на двајцата комичари завршуваат со една урнебесна уцена на Пантиќ зараид опасниот план на Шојиќ.

Дани | ТВ Пакет

 

 

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Недела, 23 јуни на Телма, 22.15 часот | Воениот трилер „Ѕидот“

За време на војната во Ирак, наредникот на штабот на американската армија Шејн Метјус е …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!