Почетна / Спорт / Хамилтон: Зошто Формула 1 ја ставија во ист термин со финале тенис?

Хамилтон: Зошто Формула 1 ја ставија во ист термин со финале тенис?

Пред почетокот на викенд трките во Формула 1, Луис Хамилтон ја критикува одлуката да се одржи трката во Формула 1 за големата награда на Велика Британија во ист ден како и финалињата на Светското првенство во крикет во Лондон помеѓу Англија и Нов Зеланд и на машкиот тениски гранслем-турнир во Вимблдон. Финалето на СП во крикет е од 11.30 часот, финалето на Вимблдон е од 15 часот, трката во Ф1 почнува во 16.10 часот.

Хамилтон денес ќе се обиде да ја забележи рекордната шеста победа на британскиот гран-при. По лошите резултати во Австрија, Ботас и Хамилтон се подготвени повторно да се вратат на старите навики во Велика Британија.

Во моментов Хамилтон го дели рекордот со Џим Кларк и со Ален Прост. Петкратниот светски шампион победи на патеката Силверстоун четири пати во изминатите пет години. По девет трки сезонава Хамилтон води со 197 бода, а потоа следуваат Валтери Ботас со 166, Марк Ферстапен со 126, Себастијан Фетел со 123 итн.

За што ќе се одлучат фановите на спортот денес? Светски тениски турнир или за адреналинска трка на легендите? Уживајте во спортскиот викенд екслузивно на ТВ 24 и 1 ТВ.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Фудбалска еуфорија со УЕФА ЕУРО 2024 директно на МРТ 1

Во тек е едномесечна фудбалска еуфорија – Германија УЕФА ЕУРО 2024. Сите натпревари од шампионатот …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!