Почетна / Филм / Филмот за италијанскиот тенор „Павароти“ во недела на Телма
Tenor Luciano Pavarotti, who died in 2007, is the subject of a new documentary film, directed by Ron Howard.

Филмот за италијанскиот тенор „Павароти“ во недела на Телма

Роден во 1935 година во Модена во работничко семејство на татко пекар и мајка која работела во фабрика за пури, Лучијано Павароти уште од детството имал страст за операта поради својот татко, аматер тенор. Благословен со моќен глас и ученик на најважните италијански оперски учители во тоа време, Павароти набрзо го направи своето име референца на жанрот, давајќи некои од најнезаборавните настапи во живо во најважните светски театри, средби со политичари и светски лидери како како и рок и поп пејачи да презентира концерти за хуманитарни цели, надминувајќи ја секоја граница кога беше дел од Тројцата тенори со Хозе Карерас и Пласидо Доминго.

Користејќи архивски снимки, необјавени материјали од домашни видеа и фотографии и интервјуа од неговото семејство и најблиските пријатели, легендарниот режисер Рон Хауард ја прегледува професионалната кариера на човекот кој ја претвори операта во масовен феномен како никогаш досега, а исто така го открива личниот живот на човекот зад ѕвездата.

Недела, 24 јули 2022 година, 19.15 часот, Телма телевизија.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Психолошкиот трилер „Мојот ангел“ во недела на 16 јуни на Телма

Лизи Менинг е разведена и емотивно нестабилна жена која се бори за старателство над својот …

error: Содржината е заштитена!