Почетна / Спорт (страна 15)

Спорт

Перо Антиќ доаѓа од Фиром, а не од Македонија!

  Капитенот на македонската кошаркарска репрезентација кој настапува во Олимпијакос се претстави дека доаѓа од ФИРОМ, а не од Македонија. Во најавата на вчерашното полуфинале меѓу Олимпијакос и Барселона тој рече: “Перо Антиќ, Фиром”, и секако, ја разочара цела Македонија. Социјалните мрежи се местото каде што Македонците го изразија своето …

Повеќе »

Официјалната песна за Еуро 2012

  Стартот на Европското првенство 2012 наближува, време е да го погледнеме официјалното видео за песната “Endless Summer” која ќе биде заштитен знак на натпреварувањето.         Chris | ТВ Пакет

Повеќе »

Семејната трагедија доби продолжение!

Страшната трагедија што се случи во сабота, смртта на италијанскиот фудбалер Пиермарио Моросини, е само продолжение на низата трагедии што се случувале во семејството на фудбалерот. Во неговото семејство жива остана само сестра му, која е физички хендикепирана.     Пиермарио Моросини падна во 31-та минута од натпреварот и почина …

Повеќе »

МТВ1 ќе ја емитува новата сезона на Формула 1

  Македонската-радио телевизија ќе ја емитува новата сезона на Формула 1 на првиот програмски сервис. Сезоната стартува овој викенд, кога на програмата е трката за Големата награда на Кина. Државната телевизија на својот портал потенцира дека правата се откупени на барање на гледачите. Во шампионатот сезонава ќе се возат 20 …

Повеќе »

Ракометарите поразени

Македонската ракометна репрезентација доживеа уште еден пораз, на крајот од натпреварите во Шведска, Македонија загуби од Бразил. Противничката репрезентација во текот на целиот натпревар имаше предност. Нашите на крајот имаа шанса за израмнување, но не ја искористија правилно. Конечниот резултат од дуелот меѓу Македонија и Бразил е 27:28.     …

Повеќе »

Дрските Швеѓани

Шансите за пласман на Олимписките Игри во Лондон се изгубени, македонската репрезентација претрпе и втор пораз (27-23), овојпат од домаќинот Шведска. Со овој пораз се стави крај на олимписките соништа за македонските ракометари. На крајот од натпреварот еден шведски ракометар го нападна нашиот голман, а тоа секако предизвика незадоволство кај …

Повеќе »

4.200 македонски навивачи

Гетеборг ќе биде преплавен од македонските навивачи во текот на предолимпискиот ракометен турнир што започнува денеска. Ракометниот сојуз на Шведска изјави дека на натпреварите од 6-ти до 8-ми април се очекуваат 4.200 македонски навивачи и фанови. Денеска со почеток од 14.45 часот на Сител телевизија ќе го следиме дуелот меѓу …

Повеќе »

Македонија – Шведска

По вчерашниот пораз од Унгарија, македонската ракометна репрезентација денеска игра со домаќинот Шведска. Оваа репрезентација е добропозната за Македонија, нашите со нив играа во Ниш на Европското Првенство. Македонија денеска треба да ги искористи своите шанси за да остане во игра за пласман на Олимписките игри во Лондон.      …

Повеќе »

Вистината за ФК Барселона

Вистината за Барселона во Лигата на шампионите Прво, честитки на Барселона што 5-ти пат по ред ЗАСЛУЖЕНО се пласираше во полуфиналињата во Лигата на шампионите што е за прв пат во историјата на меѓународното клупско натпреварување односно за поставувањето на не-знам-кој-по-ред рекорд, како и рекордите што ги сруши Меси во …

Повеќе »

Походот кон Лондон

  Македонската ракометна репрезентација веќе замина за Гетеборг поддржана од 500 навивачи каде во петок, сабота и недела ќе учествува на квалификацискиот олимписки турнир. Походот кон Лондон започнува веќе утре во 14.30 часот со дуелот против Унгарија. Во сабота играме со домаќинот Шведска, а во недела со Бразил. Директниот пренос …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!