Почетна / dani (страна 374)

dani

Турската серија “Сила” од следната недела на Сител

  Уште една серија за турската традиција и крвна одмазда, наскоро на Сител   Од следната недела на Сител започнува нова турска теленовела која ќе ја замени “Имитација на животот” која се ближи кон својот крај. “Сила” е серија која зборува за судирот на традицијата и модерното време. Дејството на …

Повеќе »

Од понеделник, нови епизоди од “Дневникот на Фериде”

Oд понеделник, Алфа телевизија започнува со емитување на новите продолженија на турската серија “Дневникот на Фериде”. Серијата ќе се емитува во 18:15 часот како замена на турската полициска драма “Украдена љубов” која на Алфа завршува во петок.     “Дневникот на Фериде” со голема промоција започна во март годинава на …

Повеќе »

“Фати го ритамот” со “Белата кралица” на МТВ 1

Уште две од најавените серии од Starz започнуваат на програмата на МТВ   Од следната недела, на МТВ 1 започнуваат уште две од сериите кои беа најавувани за ова лето. Па добро, календарски сериите го фаќаат летово. Од вторник во терминот на “Спартак” започнува уште една историска серија. Овој пат …

Повеќе »

Што ќе понуди Сител во новата сезона?

Турски серии, српски серии и емисии, цртани серии и квизови оваа сезона на Сител   Покрај турските серии кои ќе бидат главен дел од прајмтајмот на Сител, оваа телевизија оваа сезона ќе понуди и други телевизиски содржини за пошироката публика. Во програмата остануваат индиските сапуници “Огнови на љубовта” и “Малечката …

Повеќе »

Електронски фестивал со диџеј Тристан оваа сабота

“Skopje Dance festival 2014” – мултимедијален електронски денс фестивал во Скопје   Во сабота (6-ти септември) на стадионот на АРМ во Градскиот парк во Скопје ќе се одржи големо електронско случување кое има за цел да ја доближи електронската музика до младите, да ги собере фановите на трансот на едно …

Повеќе »

Два македонски филма на “Браќа Манаки”

Оваа есен, два нови македонски филма – “До Балчак” и “Деца на сонцето”   Од 13 до 19 септември во Битола, под мотото “Кон ѕвездите” традиционално ќе се одржи 35-тото издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера “Браќа Манаки”. Во 8 програмски категории ќе бидат прикажани вкупно 76 филмови, од …

Повеќе »

Жељко и Слаткар на гроздобер во Кавадарци

Концерти на Жељко Јоксимовиќ, Влатко Стефановски и Дадо Топиќ овој викенд во Кавадарци   “Тиквешки гроздобер“ претставува продолжување на една долга и богата традиција која на овие простори се одржувала уште во времето на античка Македонија, кога во чест на Богот на виното Дионис и виновата лоза биле одржувани “Дионисиеви …

Повеќе »

Детската серија “Римски мистерии” на МТВ 1

Историската авантура “Римски мистерии” oд понеделник до петок во 17:45 часот на МТВ 1   Иако беше најавена за летниот распуст, сепак детската серија “Римски мистерии” низ 20 продолженија ќе се емитува од понеделник, 8 септември. Се работи за серијата “Roman mysteries”, базирана на детските новели на Керолајн Лоренс. Епизодите …

Повеќе »

“Моќ” и “Спартак” од понеделник навечер на МТВ1

  Новата серија “Моќ” и финалната сезона на “Спартак” од 1 септември на МТВ 1   Од понеделник, секоја вечер на првиот канал на Македонската телевизија ќе се емитуваат нови американски серии. Првите кои започнуваат се “Power” и “Spartacus: war of the damned“, и двете прикажувани на каналот Starz. “Моќ” …

Повеќе »

“Сирени” – нова детска серија на Сител телевизија

Австралисхиот хит за трите сирени дојде и во Македонија   Од понеделникот на Сител телевизија започна со емитување уште една детска серија. “Сирени” е уште една австралиска серија која ја замени “Академија за танц” која на Сител беше прикажана во две сезони, иако серијата има вкупно три. “Сирени” се емитува …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!