Почетна / МК Сцена / Театарската претстава „Снежана“, дел од Скопско лето 2016

Театарската претстава „Снежана“, дел од Скопско лето 2016

 

Дечиња, уживајте во безвременската приказна за Снежана и џуџињата

 

Во рамките на Скопското лето, во Дрмаски театар на 26 јуни ( недела) напладне ќе биде изведена новата театарска претстава за Снежана и 7те џуџиња. Сценографија на која се проектирани тридимензионални анимации, костими што ја отсликуваат маѓичноста на приказната и млада екипа ќе ја сочинуваат претставата  која во режија на Димче Николовски премиернобеше изведена пред 3 месеци во Драмски.

 

 

Снежана, џуџињата и другите ликови во претставата ги играат актерите: Александра Павлова, Трајанка Илиева-Велиќ/Калина Наумовска, Златко Митрески, Александар Стефанулески, Димитрија Доксевски, Мартин Минговски, Дритон Вејсели, Соња Стамболџиоска, Сања Арсовска, Благица Димитровска, Емилија Мицевска, Бобан Алексовски, Дарко Карбески и Марко Илиќ.

– Претставата се занимава со вечната тема, борбата меѓу доброто и злото, со крајна порака дека добрината и љубовта секогаш победуваат. Беше предизвик да се влезе во архетипската психологија на приказната и за потоа истата во најдобар можен начин да им се прикаже на децата – истакнува Павлова, актерката што ја толкува Снежана, з акоја ова е прва главна улога.

Костимографијата е на Лира Грабул, автор на сценографијата е Сергеј Светозарев, а музиката ја подготви Димитар Андоновски.

 

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

На чекор до гига спектаклот – на 1 јули одиме на концерт на Каролина

Најголемиот настан летово е на чекор од нас. 1 јули, Стадион АРМ – мега спектакл …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!