Почетна / Сапуници / Вака изгледала луксузната куќа од „Парампарче“ пред 100 години

Вака изгледала луксузната куќа од „Парампарче“ пред 100 години

 

Денес е една од најпосетените туристички атракции во Истанбул

 

 

Освен интригантната приказна и одличната актерска екипа, турската серија “Парампарче” (Сител) ги оддушевува македонските гледачи и со високобуџетната продукција во која е вклучена врвна екипа. Во секоја епизода може да се забележат околу 27 различни локации на снимање.

Но сепак главните пресврти се случуваат во луксузната отоманска вила на Џихан покрај Босфорот, која изобилува со скапоцена столарија и уредување.

 

 

Огромно здание кое со својата архитектура ги поврзува традицијата на Истокот и урбаноста на Западот, а привлекува милиони туристи да ја посетат и да се фотографираат.

 

 

Но, за да дојде до ова што е денес, таа фамозна вила крај Бозфорот претрпела многу измени низ годините. Се мненувале сопственици, служела за различни намени, но во секое време ја задржала спецификата. Па така, куќата на Џихан и Дилара пред 100 години изгледала вака :

 

 

 Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Известување | „Забрането јаболко“ со нова епизода и во сабота

Авангардната босфорска драма “Забрането јаболко” не престанува да изненадува со секоја нова епизода. Борба за …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!