Почетна / МК Сцена / Антонио Тасевски им пее на нашите иселеници во Америка

Антонио Тасевски им пее на нашите иселеници во Америка

Македонскиот пејач кој веќе 15 години живее во Америка, Антонио Тасевски е редовен гостин на сите свадби, веридби и крштевки на нашите иселеници во Чикаго.

– Многумина од нашите иселеници ме викаат да им пеам македонски песни за нивните најубави моменти. Убаво е што е се негува традицијата за свадби, веридби и крштевки да се пее наша, македонска песна. Настапувам и во многу локали низ Чикаго, пеам и забавна и народна музика. Сакам да ги правам луѓето среќни, вели Антонио Тасевски.

Тасевски после воениот конфликт во 2001 година заедно со своето семејство одлучиле да ја напуштат својата татковина и подобар живот да побараат во Америка. Негови идоли се Тоше Проески и Наум Петрески, а денеска заедно со својата сопруга има компанија за транспорт на автомобили.

Во продолжение слушнете како звучи во живо нашиот Антонио Тасевски:

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Владо Јаневски во Охрид – концерт на 10 август во „Антички театар”

После 6 распродадени концерти во Скопје, Владо Јаневски ќе одржи концерт на еден од дефинитивно …

error: Содржината е заштитена!