Почетна / Филм / Италијанската историска драма за „Барбароса“ во два дела на МТВ 1

Италијанската историска драма за „Барбароса“ во два дела на МТВ 1

 

3. и 8. декември – италијанска воена драма на Прва

 

Недела, 3 декември, во 21.45 часот на првиот канал на Македонската телевизија ќе биде емитуван првиот дел од филмот “Барбароса – меч на војјната”.

 

 

Во мрачните длабочини на Европа во 12 век, царот на светото Римско Царство, свирепиот Фридрих Барбароса, сè повеќе го шири своето царство и се чини дека ништо не може да го запре во желбата да ја издигне својата империја. Неговата војска немилосрдно напредува и зазема територии, ограбува и пустоши сè пред себе. Во целата земја владее хаос, а и затоа што теророт на Барбароса не стивнува, еден горд и храбар витез решава да му застане на патот и да се заземе за својот народ, започнувајќи крвави борби меѓу царската војска и легендарната Дружина на смртта.

 

 

Во вториот дел од приказната за Фридрих Барбароса, него ништо нема да може да го запре во намерата да ја изгради својата империја. За време на освојувачките походи тој се истакнува по својата свирепост, но еден храбар и горд витез од Милано со својата војска од 900 луѓе, позната како „племе на смртта“, е решен да му застане на царот на патот. Вториот дел ќе го следите во петок на 8ми декември во 21 часот.

Улогите ги толкуваат Руџер Хауер, Раз Деган, Френк Мјуреј Абрахам

 

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Добредојдовте во Чеченија“ во четврток на Skopje Film festival 2020

„Добре дојдовте во Чеченија“ е американски документарен филм од 2020 во режија на Дејвид Франс, …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!