Почетна / Серии / За крај на 2023-та, француската мини серија за „Виктор Иго“ на Телма
Од понеделник, 26 декември

За крај на 2023-та, француската мини серија за „Виктор Иго“ на Телма

Годината е 1848. Париз е под опсада. Растргнат меѓу семејството, љубовниците и политичките превирања, Виктор Иго конечно го завршува својот класичен роман „Клетници“.

Иако Иго е потврден ројалист, тој ја поддржува Републиката, а Луј Наполеон Бонапарта наскоро ќе стане претседател и за кого е убеден дека ќе започне социјални реформи. Но, кога ќе се формира нова влада и кога Иго не добива место во неа, сфаќа дека е искористен.

Беснен на измамата, тој и неговите синови започнуваат дневен весник за да му дадат глас на народот. Ситуацијата не е ништо помалку хаотична во приватната сфера: тој жонглира со својот љубовен живот меѓу двете љубовници и неговата сопруга, мајка на неговите деца.

Кога Наполеон ја консолидира моќта и неговите синови се затворени поради бунт, Иго инсистира сопругата и ќерката да го напуштат Париз, каде што тој останува, посветувајќи се од се срце на отпорот. Отворено осудувајќи ја репресијата, тој ќе биде прогласен за непријател на државата и ќе мора да се соочи со срам и егзил.

“Виктор Иго – државен непријател”, мини серија на Телма во 13.40 часот во последните денови од 2023-та година.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Историската трилер серија „Вашингтонски шпиони“ на Телма во 22:15 часот

Врз основа на вистински настани, серијата ја раскажува приказната за раѓањето на модерната шпионажа за …

error: Содржината е заштитена!