Почетна / Филм / Среда на ТВ 24 со биографската комедија за „Чарли Чаплин“

Среда на ТВ 24 со биографската комедија за „Чарли Чаплин“

Чаплин е американски биографска комедија-драма од 1992 година за животот на легендата на немиот филм – Чарли Чаплин. 22.30 часот, среда, 23 ноември, телевизија 24.

Продуцент и режисер е Ричард Атенборо, а главните улоги ги толкуваат Роберт Дауни Џуниор, Мариса Томеи, Ден Ајкројд, Пенелопе Ен Милер и Кевин Клајн. На него се појавува и вистинската ќерка на Чарли Чаплин, Џералдин Чаплин, во улогата на мајката на Чарли, Хана Чаплин.

Филмот е адаптација на делата Чаплин од 1964 година „Мојата автобиографија“ и од книгата Чаплин: Неговиот живот и уметност од 1985 година на филмскиот критичар Дејвид Робинсон. Филмот го следи животниот пат на Чаплин од неговото детство, патот кон успехот во немиот филм и последните години на прогонство во Швајцарија.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ексклузивно на МТВ 1 телевизиска премиера на „Кајмак“

Најновиот филм на Милчо Манчевски „Кајмак“ оваа недела ќе се емитува на Првиот канал на …

error: Содржината е заштитена!