Почетна / Филм / Нови кино сали!

Нови кино сали!

Дојде време да се посвети внимание и на филмаџиите во Македонија. Проектот кој ќе ја заживее кино мрежата, односно ќе ги активира 14-те веќе постоечки кино сали и ќе ја оспособи кино-опремата која повеќе не е во функција, чини 11 милиони денари и ќе се реализира во три фази за три години, известува порталот Курир. Првата фаза оваа година во функција ќе ги врати кината во Куманово, Охрид, Струга, Прилеп, Крива Паланка, Неготино и Кочани, а во втората фаза ќе бидат опфатени Тетово, Гостивар, Дебар и Кичево. Третата фаза е одредена за Велес, Струмица и Делчево.

Македонија моментално располага само со четири кино сали, од кои три се во Скопје и една во Битола.

 

 

 

Chris | ТВ Пакет


МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Пирс Броснан и Гај Пирс во трилерот „Spinning man” во сабота на Телма

сабота, 13 април 2024 година, Телма ТВ, 22.15 часот – Филозофија на убивањето Еван Бирч …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!