Почетна / Филм / Канадска, француска и шведска драма викендов на Телма

Канадска, француска и шведска драма викендов на Телма

петок (5 ноември 2021), 22.40 часот – “Everything gone green”

Капиталистичка канадска комедија која го поставува прашањето – кога е навистина „доволно“?

Рајан, добродушен мрзливец, е искушуван во шема за перење пари додека работи за лотарија. Тој станува дел од шема за перење пари, а потоа му е тешко да купи среќа со своите незаконски стекнати пари. Во меѓувреме, неговиот пријател-хипик, на нелегален начин ги открива радостите на капитализмот. Неговиот брат станува богат, со пари, но без етика, а татко му ја губи работата, но наоѓа профит надвор од системот.

сабота (6 ноември 2021), 22.15 часот – “Baden baden”

По неуспешниот обид да работи на странски филмски сет, 26-годишната Ана се враќа во својот роден град Стразбур. Во текот на жешкото лето што следи, таа решава да ја замени кадата на баба ѝ со туш кабина, да јаде грашок и моркови со кечап, да вози порше, да бере сливи, да ја изгуби возачката дозвола, да спие со нејзината најдобра пријателка и да се врати заедно со нејзиниот поранешен.

Накратко, ова лето, Ана се обидува да го спои својот живот во оваа француско белгиска приказна.

сабота (6 ноември 2021), 22.15 часот – “Toppen av ingenting”

По живот во декаденција и месечни надоместоци, шеесет и осумгодишната Нојет наследува станбена зграда во центарот на Стокхолм која никој не ја одржувал согодини. Она што изгледаше како извор на готовина е всушност проклетство во шведската неделна драма.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Историскиот трилер „Земја од соништата“ празнично на Телма

Во 1930-тите Тексас за време на депресијата, Јуџин Еванс живее со својата мајка и сестра …

error: Содржината е заштитена!