Почетна / Сапуници / Интервју | Наградуван и маркантен, кој е Миран од феноменот „Дива“

Интервју | Наградуван и маркантен, кој е Миран од феноменот „Дива“

Турскиот феномен “Дива” веќе ги освои гледачите во Македонија со уникатната приказна која ги содржи сите совршени состојки за успех.

Секоја вечер во 19.50 часот на Сител се емитува драмата oд далечните вилаети и подзаборавени руини на Анадолија каде се роди вековната легенда за една невозможна љубов. Љубовта на Рејхан и Миран.

Протагонист на приказната е Акин Акинозу, згоден, наградуван турски актер, во кој гледачките се вљубија веќе на прв поглед.

Акин, кој има 31 година, не само што е талентиран актер, туку има и диплома по применета математика од престижниот Универзитет во Калифорнија, Беркли.

Во оваа серија, тој ја игра улогата на Миран Асланбеј, лик кој му помогна да стекне светска слава притоа добивајќи награда за „Најдобар актер во драмска серија“ на наградите „Златен објектив“ на Здружението на новинари во 2019 година.

Тој, исто така, беше награден со колешката за „Најдобар пар во ТВ серија“, како и „Нова Мас“ за „Најдобар машки актер“ и „Мистер Нова“, двете во 2019 година.

За време на нашето божиќно ексклузивно интервју со Акин, тој се отвори и ни дозволи да откриеме малку повеќе за него, не само преку неговиот карактер, туку и преку неговите лични искуства стекнати за време на неговите патувања, неговиот краток живот како студент во САД, неговата страст за уметноста и неговата едноставна животна филозофија.

Кој е Акин Акинозу?
– Кој сум јас? Претпоставувам дека сите се обидуваме да го сфатиме ова прашање и токму тука глумата влегува во игра во мојот живот затоа што сфатив дека глумата ми дава простор и можност да ги откриете длабочините на себе низ различни ситуации на претстави и сценарија. И уште поважно – дава можност за длабинско откритие за тоа што значи да се биде човек.

Математичар или актер?
– Иако мајка ми ме советуваше да се запишам на глума, кога требаше да одлучам што да правам, избрав да студирам математика во Америка. Да се ​​учи математика е како да се учи универзален јазик. По некое време, сфатив дека можам да го направам тоа. Но, во мојата последна студиска година, многу се заинтересирав за глума, па уметноста преовладуваше.

Сепак, среќен сум што имав можност да живеам на другиот крај на светот бидејќи тоа ме направи посилна и поодговорна личност. Шест години поминати во нова култура ве учат да гледате на животот поинаку и што е најважно, да разберете дека луѓето од различни култури можат да се најдат во заедничка основа. Кога ќе го разбереш тоа, добиваш виза за граѓанин на светот и мислам дека тоа навистина ни треба на сите. Меѓу видовите не преживуваат најсилните или најпаметните, туку најлесните за прилагодување, па затоа сум сосема задоволен од патот што го избрав.

Како се дефинирате себеси?
– Успешниот воин е просечен човек, со фокус налик на ласер (цитат од Брус Ли). Јас би се дефинирал како просечен маж со фокус налик на ласер.

Вашата работа како актер веќе се здоби со меѓународно признание. Како се справувате со вашиот брз и неверојатен меѓународен успех?
– Она што го доживувам сега за мене значи дека го направивме да привлечеме други племиња да се соберат околу нашиот оган и да ја слушаат нашата приказна. Така, со гордост можам да кажам дека нашата приказна ги надмина своите локални граници и ги допре срцата на луѓето ширум светот. Меѓународното признание ми дојде повеќе како звук на успехот што го сакав како актер.

Како се справувате со славата?
– Верувам дека личната слава е пропратен ефект на нашата работа. Реков лична слава затоа што воопшто не сум централна точка во целиот овој контекст. Поентата е дека чувствата беа пренесени на публиката на феноменот “Дива”; раскажани се соништата инспирирани преку приказната.

Треба човек да сфати дека тој ја има силата да ги оствари сите тие чувства и соништа во животот. Јас би можел да бидам само канал… Секоја вечер ги гледаме ѕвездите на небото, и можеби ќе сакаме да ги достигнеме еден ден, сепак, верувам дека поентата не е да ги достигнеме, туку да светиме како нив затоа што тоа и го можеме! Да резимираме, се обидувам да најдам рамнотежа помеѓу мојата професија и мојот приватен живот…

Ќе се венчате со вашата партнерка, Сандра Пестемалчијан, Дали би ви пречело да споделите малку за вашата врска?
– Гласини за брак хаха… И двајцата работиме на остварување на нашиот заеднички сон. И ако бракот стане дел од овој заеднички сон, тогаш ќе го дочекаме со цело срце.

Претпоставувам дека веќе дадов навестување за нашата врска. Се заснова на пријателство. И двајцата сакаме да се искачиме на иста планина и веруваме дека и двајцата поединечно можеме да стигнеме до врвот. Меѓутоа, меѓусебното поддржување на ова патување е многу позабавно и многу позначајно.

Вегетаријанец сте или и овој пат се работи само за гласини?
Пред околу две години, еден месец се обидував да јадам храна без животински протеини и кога почувствував дека квалитетот на мојот живот е зголемен, решив да продолжам да се хранам на тој начин.

Чекор по чекор, слушајќи го телото, продолжувам да живеам со диета наречена пескетаризам, но може да се нарече и медитеранска. Ваквите имиња можеби ви звучат антипатично, па затоа претпочитам да кажам дека јадам претежно растителни производи. Како некој што претходно јадел месо, немам предрасуди кон оние што го јадат, само избирам да јадам поинаку.

 Како се чувствувате за овој проект, „Дива“ и што ги очекува гледачите до крајот на серијата?


– Нека уживаат гледачите во ова големо патување наречено “Дива”. Следуваат големи тајни и големи пресврти, затоа бидете со “Дива” и не го пропуштајте феноменот.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Брачни игри | Ве запознаваме со Азра од новата хит серија

Азра е партнер во позната семејна адвокатска канцеларија во Истанбул. Тaa обично се занимава со …

error: Содржината е заштитена!