Почетна / Серии / Објавени номинациите за ЕМИ – ,,Game of thrones‘‘ со дури 24

Објавени номинациите за ЕМИ – ,,Game of thrones‘‘ со дури 24

 

Објавени номинациите за ЕМИ

– “Game of thrones”, “Better call Saul”, “House of cards” меѓу фаворитите

 


На 20 септември во театарот Мајрософт во Лос Анџелес ќе се одржи овогодинешното доделување на престижните телевизиски награди ЕМИ. Најмногу номинации оваа година добива светскиот хит “Game of thrones”. На изненадување на многумина ситкомот “The big bang theory” не се најде во номинираните за комедија на годината, ниту пак Џим Персон, ѕвездата на серијата. Ѕвездата на “Orphan black” оваа година с енајде меѓу номинираните, за нејзината манифестација на осум различни ликови.

Во продолжение, најинтересните номинации :

Најдобра драмска серија

 


Better Call Saul
Downton Abbey
Game of Thrones
Homeland
House of Cards
Mad Men
Orange is the New Black 

 

Најдобра комична серија

Louis
Modern Family
Parks and Recreation
Silicon Valley
Transparent
Unbreakable Kimmy Schmidt
Veep

Најдобар главен глумец во драмска серија

 


 

Kyle Chandler, Bloodline
Jeff Daniels, The Newsroom
Jon Hamm, Mad Men
Bob Odenkirk, Better Call Saul
Liev Schreiber, Ray Donovan
Kevin Spacey, House of Cards

 

Најдобра главна глумица во драмска серија

 


 

Claire Danes, Homeland
Viola Davis, How to Get Away with Murder
Taraji P Henson, Empire
Tatiana Maslany, Orphan Black
Elisabeth Moss, Mad Men
Robin Wright, House of Cards

 

Најдобар главен глумец во комична серија

Anthony Anderson, Blackish
Louis CK, Louis
Don Ceheadle, House of Lies
Will Forte, The Last Man on Earth
Matt LeBlanc, Episodes
William H Macy, Shameless
Jeffrey Tambour, Transparent

 

Најдобра главна глумица во комична серија

Edie Falco, Nurse Jackie
Lisa Kudrow, The Comeback
Julia Louis-Dreyfus, Veep
Amy Poehler, Parks and Recreation
Amy Schumer, Inside Amy Schumer
Lily Tomlin, Grace and Frankie

 

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Нова серија од франшизата на „Criminal minds” летово на Сител

“Criminal minds: beyond borders” е американска полициска процедурална серија создадена од Ерика Месер, a се …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!