Почетна / Телевизија (страна 4)

Телевизија

Пријавете се за учество во следната сезона од „Ѕвезде Гранда“

Доколку сте фан на познатото шоу и сакате да станете следната ѕвезда на Гранд, пријавите се за учество на аудицијата за следната сезона на “Ѕвездите на Гранд 2022/23”, која ќе се одржи на 13 јуни во просториите на Канал 5 Телевизија под раководство на Саша Поповиќ. Досегашното високо победничко ниво …

Повеќе »

Новинарката Наташа Стојановска од Телма преминува во Bloomberg Adria

Новинарката и презентерка Стојановска ја паметиме од ТВ 24, по што прејде во Телма каде ја гледавме во дебатната емисија Топ Тема. Од сега, Наташа е дел од тимот на Блумерг Адриа. Среќни сме што ја имаме Наташа Стојановска во нашиот тим! 👍 Таа е дипломиран новинар со речиси 20 …

Повеќе »

Штрајк на регионалните телевизии – прекин на програмата на секој час

Од денеска, 05.05.2022 год., регионалните и локалните радиодифузери ја прекинуваат програмата со аудиовизуелната содржина -Штрајк, на секој реален час по 5 минути и престануваат да следат настани од дневно-информативен карактер во регионот во кој емитуваат програма, информираат од здружението, Медиум Објектив. Согласно одлуката на Здружението и известувањето од 16.04.2022 до …

Повеќе »

Одбележување на Светскиот ден на слобода на медиумите

Новинарство под дигитална опсада е мотото под кое се одбележува годинешниот Светски ден на слобода на медиумите со што се нагласува влијанието на дигиталната ера врз слободата на изразување, безбедноста на новинарите, пристапот до информации и приватноста. Денешниот ден е можност да се реафирмираат основните принципи на медиумската слобода, да …

Повеќе »

Видео | Дали нашите јавни личности знаат што е офсајд во фудбалот?

Едно од клучните правила на модерниот фудбал кое сè уште е тешко да го разбере едноставниот гледач. „Што е офсајд? – Навидум невино прашање од вашата девојка или дете. Изгледа едноставно, но не е така. Откако ќе проучите еден тон литература, ќе најдете прецизна дефиниција за тоа што значи офсајд. …

Повеќе »

„Заврти на Телма“ и добиј награда, секое утро за убав почеток на денот

Нов интерактивен квиз на ТВ Телма. Од понеделник до петок во 8.50 часот, во рамки на утринската на Телма. Ваша задача е да се јавите на телефонскиот број на Телма 02 307 66 77, да побарате водителите да го завртат тркалото за вас и да одговорите на поставеното прашање кое …

Повеќе »

Анкета: Дали вреди да се вложува во македонски музички спотови?

Познатите, светски музички ѕвезди, сакајќи што подобро да ги претстават своите песни, трошат огромни суми пари за снимање спотови. Цените на снимањето ги надминуваат сите можности на „обичен” човек. Но, што е со локалните пејачи? Колку пари трошат тие? Секако, нивните буџети се многу помали, што меѓу другото може да …

Повеќе »

„Велигденска плетенка“ на Сител со македонски народни песни

Има ли поубаво празнување од она заедно со звуците на македонската песна, младешка убавина “закитена” со македонската традиционална облека, прекрасен амбиент и атмосфера која “поткрева”. Ќе се согласите дека нема…ние сеуште сме народ кој знае како се празнува на вистинскиот начин. А уште повеќе ако гордо го носиш генот на …

Повеќе »

Бекстејџ анкета: Доколку вашиот живот би бил филм во кој жанр би бил?

Животот е дар,поклонение кое секој од нас го доживува на поинаков начин. Не постои универзално упатство за тоа како треба да живееме, како да се однесуваме, но сепак сите имаме сопствено животно искуство. Како што има добар,подобар и најдобар филм,претежно се вели дека луѓето соочени со повеќе пресврти имаат тенденција …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!