Почетна / Телевизија (страна 2)

Телевизија

За време на летото, Телма ја прекинува и утринската програма

Кон втората половина на мај, уште незавршена телевизиска сезона и незапочнати летни одмори, Телма телевизија како национална телевизија започна да репризира веќе емитувани серии и филмови, кои во целост веќе во јуни го окупираа прајмтајмот на програмата. И не само ударните термини, туку репризи од репризираните серии се емитуваат и …

Повеќе »

ААВМУ со предлог за прекршочна постапка против Сител и Канал 5

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни услуги изврши програмски надзор врз програмите на националните Сител и Канал 5, чиј предмет е непочитување на член 53 ставови 5  и 17 од Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (забрана за лажно претставување производи и услуги и невистинити и нечесни аудиовизуелни комерцијални комуникации). …

Повеќе »

Алфа продолжува со репризи на српски емисии во цел прајмтајм

Веќе втора година по ред, српската емисија “Стројник” во која се бараат жени за српски мажи се емитува во континуитет на Алфа од 19 до 21 часот. Два часа две години, истата емисија. Ако веќе се емитуваа премиерни изданија на оваа српска риалити емисија, сега одат репризи на веќе прикажани …

Повеќе »

АВМУ е против трошење буџетски пари за рекламирање на власта

Соопштението е превземено од официјалната страна на Агенцијата и ви го пренесуваме во целост: Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги е крајно загрижена поради предлозите за изменување и дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за кои деновиве имаше реакции од релевантни здруженија и организации. Понудените решенија …

Повеќе »

„Backstage“ истражува: Дали се потценува машкоста во модната индустрија

Убавина,грациозност став и добра линија, дел од предусловите за манекените и манекенките да бидат секогаш и секаде барани, но често манекените поинаку се третирани од нивните колешки, помалку платени,па дури и потценети. Дали се потценува машкоста на мажите во модната индустрија? Ќе дознаете само во истражувањето кое го направи естрадниот …

Повеќе »

Видео | Moрбидни откритија за здравството во недела на МРТ 1

Што е гнило во една од најпознатите приватни здравствени клиники која со години ужива третман на недопирливост од страна на властите? Кога под заштита на институциите лекарската етика ќе биде заменета со неодговорност, а лекарската грижа со желба за профит, цената на услугите во една позната приватна здравственa клиника се …

Повеќе »

Пријавете се за втората сезона од талент фолк шоуто „Нови и млади“

Од септември на сателитската ИН ТВ и регионалните тв станици низ земјава ќе се емитува втората сезона од македонското талент шоу “Нови и млади” кое во фокусот ја става фолк музиката. Ја бираме новата фолк ѕвезда! Организатори на ова шоу се ИН продукција и Златко Миладиноски. Шоуто е од ревијален …

Повеќе »

Борба за преживување во „First Alaskans“, нова документарка на NG

Кога Русите пристигнале на Аљаска на крајот на 18 век, домородците веќе живееле таму илјадници години развивајќи и усовршувајќи техники за да преживеат во некои од најтешките услови за живот. Серија која ќе ни прикаже низа одбрани жители кои се потпираат на древната мудрост, како и на техниките на лов, …

Повеќе »

Петтата сезона од „Air crash investigation: Special Report“ на NG

Во петтата сезона на канадската документарна серија „Авионски падови: Специјален извештај“ ќе видиме како погрешната идентификација на целите и непријателскиот оган се само дел од многуте ризици со кои се соочуваат пилотите во воените зони ширум светот. Гледајте од 18 јули, секој понеделник во 22:00 часот на National Geographic. Нови …

Повеќе »

„Врвни 10 тајни и мистерии“ повторно ќе се истражуваат на Телма

Каде се границите на нашето рацио? Постои ли нешто на светов што човечкиот ум не успеал да го објасни? Неоткриени тајни на природата, религијата и науката, чудни настани од историјата, мистериозни случувања во природата, зачудувачки научни откритија, нерешени исчезнувања, човечки жртви, алтернативен пристап кон лекувањето… во оваа серија истражуваат неверојатни …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!