Почетна / Филм / Проекција на „Оклопницата Потемкин“ во Рускиот центар во Скопје

Проекција на „Оклопницата Потемкин“ во Рускиот центар во Скопје

 

Руско кино во Рускиот центар во Скопје

 

По повод 120-годишнината од раѓањето на Сергеј Михајлович Ејзенштејн, Рускиот центар при УКИМ ќе прикажува проекција на филмот “Оклопницата Потемкин”. За значењето на филмот за светската кинематографија, за режисерската естетика и за творештвото на Сергеј Ејзенштејн воведно предавање ќе одржи Ана Глигорова, магистер по културологија и ТВ-режисер.

 

 

По проекцијата на филмот следува дискусија со присутните. Настанот ќе се одржи во седиштето на Рускиот центар ул. „Теодосиј Гологанов“ бр.28, трети кат, на 22.1.2018 г. (понеделник) во 19 часот.

 

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Саботна вечер на Телма со бразилската комедија „Сакани”

сабота, 13 април 2024, Телма ТВ, 19.15 часот – Сакани Ајрин е мажена за Клаус. …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!