Почетна / Живот / Човекот настанал од праисториска ајкула?

Човекот настанал од праисториска ајкула?

Верувале или не, новата теорија на научниците за потеклото на човекот вели дека луѓето настанале од праисториските ајкули, кои што живееле на Земјата пред околу 300 милиони години. Ајкулата која, според овие научници, им дала живот на ‘рбетниците на планетата, се нарекувала „Acanthodes bronni“.

 

 

Истражувачите ги направиле овие наоди врз основи на анализа на фосилни материи од Европа, Северна Америка и Австралија. Праисториската ајкула имала шкрги, големи очи, но немала заби и се хранела само со планктони. Професорот Мајкл Коутс од универзитетот во Чикаго смета дека откритието е од суштинско зачење на науката. „Ќе продолжиме да го разгледуваме овој фосил, бидејќи е многу важен извор на анатомски информации“, изјавил тој.

 

 

 

Martin M. | ТВ Пакет


МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Велковска: Правдата во Македонија – законска дупка од епски размери

Драгана Велковска, aктивистка за заштита на животни и животна средина so реакција на изјаснувањето од …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!