Почетна / Филм / Хајд Парк во Хадсон

Хајд Парк во Хадсон

 

7. декември

Хајд Парк во Хадсон
Режија: Роџер Мишел (Notting Hill)
Сценарио: Ричард Нелсон
Улоги: Бил Мјурел, Лаура Лини, Семјуел Вест, Оливија Колман, Елизабет Марвел, Оливија Вилијамс
Жанр: драма, автобиографија

Во јуни 1939. година, кралот Џорџ Четврти и неговата сопруга, кралицата Консорт Елизабет (родители на сегашната кралица Елизабета Втора) биле на посета кај претседателот Франклин Д. Рузвелт во резиденцијата во Хајд Парк, Њујорк. Во исто време, претседателот станува поблизок со неговата далечна роднина и евентуално љубовница, Маргарет Сакли. Ниту една британска монархија не ја посетила САД дотогаш, и Рузвелтови се надевале на aмериканска поддршка за Велика Британија во Втората Светска Војна, која започнала три месеци подоцна.

 

 

 

 

Боби Китанов | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Недела, 23 јуни на Телма, 22.15 часот | Воениот трилер „Ѕидот“

За време на војната во Ирак, наредникот на штабот на американската армија Шејн Метјус е …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!