Почетна / Забава / Турбо фолк – музика за идиоти!

Турбо фолк – музика за идиоти!

Странските новинарски екипи одвреме-навреме имаат обичај да го посетат Балканот и да направат прилози од информациите што ги добиваат на овие простори. Овој пат тие беа особено заинтересирани за Србија и турбо-фолкот што го произведува оваа држава.

Српските новинари известуваат дека нивните колеги од другите земји се однесувале сосема пристојно, но се до моментот кога ќе ја преминат границата на Србија. Веднаш потоа истите тие новинари пишувале се најлошо за балканската држава и музичкиот правец што е толку актуелен таму.

Во статијата „Музика за идиоти – успеси и падови на српскиот турбо-фолк“ (која е напишана уште пред половина година, но дури овие денови стана популарна на социјалните мрежи) се зборува негативно за музичката култура кај нашите соседи. Новинарите ја споредуваат со американската кантри музика и тогашното згрозување на американските медиуми од тој музички правец.

Текстот е збогатен со фотографија од фолкерка под која пишува: „Моменталната турбо-фолк ѕвезда Гога Секулиќ настапува пред белградската група криминалци!“

 

 

 

 

Chris | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Филхармонија во парк со „Одисеја 2024“ – музика од филмовите на Кјубрик

И оваа година, Македонската филхармонија ќе го реализира традиционалниот концерт „Филхармонија на отворено”, кој ќе …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!