Почетна / Спорт / Македонија претставена како МКД. Грција збесна!

Македонија претставена како МКД. Грција збесна!

Грција е во паника. Кај нашиот јужен сосед владее хистерија поради уставното име Македонија и кратенката МКД, како што светската кошаркарска федерација ФИБА не претставува на квалификациите за Олимписките игри во Лондон, што деновиве се одржуваат во Венецуела, јавува дописникот на Нетпрес од Атина.

 

„Патриоти, го губиме името Македонија. Полека, полека, ФИРОМ ќе биде заборавено од сите, а „Скопјаните” во историјата на овој милениум ќе останат како Македонци – беше напишано на еден грчки портал.

Грчката хистерија со бунтот поради кратенката продолжува и денес. Таму сметаат дека ознаката МКД се појавила под притисок на Македонија и оти ова е чиста провокација.

 

 

 

 

Chris | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

МРТ 3 ќе го прикаже ретро финалето на Вардар – Пелистер од 1993 година

Уживање за спортските носталгичари. Во сабота (23 мај 2020), третиот спортско-забавен канал на Македонската телевизија …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!