Почетна / МК Сцена / Лоба и Димитар револтирани: Ние не го местевме Скoпски

Лоба и Димитар револтирани: Ние не го местевме Скoпски

 

Повеќе од десет дена се зборува за местење на Скопскиот фестивал. Првите денови се шпекулираше со имињата на тројцата наградени, меѓу кои особено погодени се најдоа Кајмакоски и Тамара. Потоа медиумите почнаа да шпекулираат со имињата на Викторија Лоба и Димитар Андоновски, кои на некаков начин ги поврзуваа со План Б продукција и авторите Јован Јованов и Елвир Мекиќ.

 

 

На тоа, Димитар и Лоба се огласија и на социјалните мрежи каде го изјаснија својот револт од шпекулирањето со нивните имиња. Дали Скопски е местен за нив двајца, не знаеме, но очекуваме официјални информации од надлежните. Во продолжение ви го презентираме обраќањето на двајцата погодени до јавноста.

 

Викторија Лоба:

“Веќе неколку дена читам портали во врска со измамата на Скопскиот Фестивал. Не давав никаков коментар што се случувало за да не навредам или наклеветам некого беспотребно се до вчера, кога стигнав и јас на ред да бидам инволвирана во сите тие шпекулации. Никакви информаци не сум добила во врска со гласањето, никој воопшто не ме информирал. Единствените информации што ги добивам се од порталите кои не се проверени и се работи за една класична шпекулација од страна на одредени медиуми. Јас Викторија Лоба, одговорно тврдам дека немам никаква поврзаност со скандалот на Скопски Фестивал, ниту сум разговарала со било кого на оваа тема, ниту сум знаела дека за мојата композиција некој би можел да се потруди да пушти гласови. Не сум ексклузивец на ничија продукција, работам самостојно. Добро што конечно е решено да се превземат некои мерки од МВР во врска со местенките на фестивалите во Македонија, но сепак мое мислење е дека треба да се потрудат да копаат подлабоко, да се навратат наназад неколку фестивали и да видат кој ги земал местата, тука да се истражи и да се откријат сите групи кои местеле телеволтинг и жири, за народот точно да сфати како стојат работите. Јас не спаѓам во нив и смешно е што сега од мене и Димитар Андоновски сакаат да направат жртвени јагниња ни криви ни должни. Смешно е да се кажува дека некој ме местел, тогаш зошто јас не сум ни прво ни второ, туку седмо место. Тука се крие друга вистина многу по сериозна која со тек на времето ќе се дознае јас нити сум инспектор, нити имам можност да истражувам за жал, затоа не се мешам и чекам информации од надлежните. На ваков или таков начин со тек на времето се ќе излезе на виделина и виновниците за сите манипулации ќе си ги понесат казните. Мојата совест е чиста и немам болни амбиции према наградите, нити молам нити организирам да ме гласаат мене. ГИ ЗАМОЛУВАМ СИТЕ МЕДИУМИ ДА НЕ МИ ГО ВАЛКААТ ИМЕТО СО ПРЕТПОСТАВКИ, КЛЕВЕТИ И ШПЕКУЛАЦИИ, ВО СПРОТИВНО ЌЕ БИДАТ ПРЕФРЛЕНИ ВО ДРУГИ ИНСТИТУЦИИ. Жал ми е што со чисто срце и позитивна енергија решив за прв пат да прифатам учество во до сега по мое мислење најспекталуларен фестивал во Македонија, кој стана и најскандалозен патем, а моето учество успееја да го проследат со незаслужени шпекулации, жално.

Со почит,

Викторија Лоба”

 

Димитар Андоновски:

 

 

Дани | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ретро интервју со Каролина : Убавината ја чувам во душата

Ретро интервју со супербрендот Каролина објавено во дневниот весник Дневник пред 24 години. Навистина времето …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!