Почетна / Забава / Видео | Песната „Све си мени“ на Лукијан потсетува на хит од Тоше?

Видео | Песната „Све си мени“ на Лукијан потсетува на хит од Тоше?

 

Дали големиот хит на Тоше му послужил како инспирација на младиот Лукијан, не е познато, а да не биде дека се бара проблем каде што го нема, слушнете и проценете сами.

 

 

Велат музиката не познава граници, ама очигледно комбинацијата на нотите понекогаш може да биде ограничена, па и едно дело да потсетува на друго. Дека е така потврдува и рефренот од песната на Лукијан Ивановиќ, еден од финалистите на минатогодишниот Икс фактор, со наслов „Све си мени“ која е речиси со идентичен рефрен со темата „Среќна ли си ти“ на Тоше Проески. Проески темата ја испеа на последниот негов албум „Игри без граници“, а на неа како автор се потпишува Миро Буљан. Интересно е што за песната освен македонската и српско-хрватската верзија има и словенечка и таа е насловена „Моја“. Вака звучи песната на Лукијан.

 

 

Курир

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Светска премиера на композиции од Дарија Андовска во Минхен

Во понеделник, 8 јуни, во рамките на серијата концерти #BSOmondayConcerts, кои ги организира Bayerische Staatsoper, …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!