Почетна / Забава / Видео | Корејците со маестрална изведба на евровизиската „Молитва“

Видео | Корејците со маестрална изведба на евровизиската „Молитва“

Секој петок навечер, во Јужна Кореја се емитува музичкото шоу “Фантомски пејач” во кое главно се пејат корејски и песни на англиски јазик. Во последната емизија на големо изненадување на жирито и публиката, се отпеа познатата „Молитва“ од Марија Шерифовиќ, која ја изведе популарниот бенд  „Едел реинкланг“.

Ова е првпат некој надвор од европскиот континент да изведе песна (Јужна Кореја) на српски јазик. Српските слушатели се воодушевени од оваа изведба, а Марија Шерифовиќ почестена што молитвата продолжува да живее.

 

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Концерт на Синтезис, Наум Петрески и Зуица Лазова во Куршумли Ан

По повод 30 години независност на нашата држава на 10ти јули, во Куршумли Ан со …

error: Содржината е заштитена!