Почетна / МК Сцена (страна 6)

МК Сцена

Видео | Даниел Данн ја преработи познатата песна од Владо Јаневски

Македонскиот пејач Даниел Данн направи препев на македонскиот евергрин на Владо Јаневски – “Чаирска романтика”. Ова е петто кавер издание на Данн, кој заедно со својот бенд под темата #Quarantine&Chill до сега ги преработија: „Не сум твој тип (Дупер), „Сонце во твоите руси коси” (Тоше Проески), „Јако, Јако” (Лозано) и …

Повеќе »

Видео | Каролина звучи светски во српско шоу кај Јоксимовиќ

Пред почетокот на пандемијата, македонската ѕвезда Каролина Гочева беше гостинка во новата музичка К1 телевизија, во сопственост на популарниот Жељко Јоксимовиќ. Во емисијата, Каролина ги отпеа песните од нејзиниот мега успешен албум “Извор”, кој минатата година доживеа и своја промоција во Хрватска. И покрај тоа што е отпеан на македонски …

Повеќе »

Ајана од Урбан Рекордс со видео спот за новата песна „Топ на листа“

По “Не ме моли”, доаѓа втората песна на Ајана. За стајлингот на синооката пејачка се погрижија “Sportikum” – Sportswear Storе Куманово. Песната е во трап стил и овој пат Ајана се појавува како автор на текстот и музиката. Аранжманот, битот и мастерингот се на Иван Јованов – Ивајо, додека пак …

Повеќе »

Видео | Траперот „Пајак“ од Урбан Рекордс со видео запис за „Darkside“

Христијан Настески (Пајак), е талентирано деветнаесет годишно момче кое ни доаѓа од убавиот Охрид, инаку студент во прва година на студии по информатика. Со музика започнал да се занимавам уште од негова шест годишна возраст, талентот го наследил од неговиот татко кој е поранешен гитарист и љубител на рок музиката. …

Повеќе »

Видео | Отпеана е култната „Свирете ја зајди зајди“ во чест на Вучиќ

Последен поздрав до големиот Драган Вучиќ испратија неговите пријатели и соработници. И тоа поздрав со песнаta која ја одбележа македонската музичка историја, а е дело токму на Драган Вучиќ како композитор. Ве препуштаме на одличната карантинска изведба на легендарната “Свирете ја зајди зајди”, и сега отпеана од Олгица Христовска во …

Повеќе »

Видео | Македонецот Омар во бугарско шоу со песна од Гага и Купер

Продолжуваат одличните настапи на Омар Џафероски на “The Voice of Bulgaria 2020”. Во последната емисија Македонија и Италија влегоа во вокална битка, претставувани од Омар Џафероски и Џулиа, кои на сцената ја испонија песната на Lady Gaga и Bradley Cooper – “Shallow”. Џулиа продолжува во тимот на Графа, а Камелија …

Повеќе »

Видео | ТВ 24 и учениците ја преработија „Корона, чао!“ на знаковен јазик

Телевизија 24 со задоволство ги претстави учениците од четвртото ниво на школата за знаковен јазик кои го прифатија предизвикот на нивната менторка Соња Кимова за во вестите во 20 часот, да ја толкуваат македонската преработка на познатата песна „Бела, чао!“, која дуото Дац и Александар Митевски ја преименуваа во „Корона, …

Повеќе »

Видео | Празнична честитка со маестралната изведба на Каролина

Дуке Бојаџиев, мега ѕвездата Каролина Гочева и Исмаил Лумановски со музика ни ги разубавуваат карантинските денови и тоа со ексклузивно видео за 1 мај. Големиот празник на трудот да го дочекаме со неверојатната изведба на маестралната „Зборови немам“. Во продолжение уживајте во звуците и амбиентот кој ни го приредија нашите …

Повеќе »

Видео | Младиот Никола со колегите ја преработи „Во Струмица на улица“

Еден од најголемите надежни музичари на Македонија пред нов предизвик во корона кризата. Најмладиот македонски вокалист Никола Станишиќ заедно со неговите колеги и пријатели од повеќе музички бендови успеаа да направат една заедничка преработка на познатата “Во Струмица на улица” која звучи навистина интересно и свежи, со оглед дека е …

Повеќе »

Видео | На социјалните мрежи прашуваат – на кој јазик се пееше „Деспасито“?

“Силви Бенд” беше еден од бендовите кои Град Скопје ги плаќа овој период за да ги забавуваат Скопјани за време на карантинскиот период. Она што привлече особено влијание на социјалните мрежи е изведбата на светскиот латино хит “Деспасито” од страна на Силви Бенд. Песната не само што доби нов аранжман, …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!